Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Anaokulu Ve Kreş Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Anaokulu Ve Kreş Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Anaokulu Ve Kreş Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Anaokulu Ve Kreş Seçimi Nasıl Yapılmalı? Kreş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler, Kreşte Olması Gerekenler.

Doğduğundan beri gözünüzden bile sakındığınız evladınızın anaokulu-kreşe gitme zamanı geldi ancak hangi anaokulu ya da kreşe göndereceğinize karar veremediniz mi? Tabii ki karar vermeniz kolay değil. Biricik evladınızı hiç tanımadığınız birine, bir yere teslim edeceksiniz. Hem de yaşamının en önemli yıllarından biri olan okul öncesi dönemde. Ne yiyecek ne içecek, diğer çocuklarla anlaşabilecek mi, öğretmeni nasıl birisi, okul temiz mi, o ortama uyum sağlayabilecek mi? gibi gibi bir sürü sorunun kafanızın içinde dönüp durduğuna eminiz. İyi bir anaokulunda neler olur, hangi kreş daha iyi bilemiyorsanız bu yazı tam da bütün sorularınıza cevap bulmanız için yazıldı.

Anaokulları çocuğunuzun büyürken yetenek ve becerilerinin ortaya çıkarıldığı, sosyalleştiği ve paylaşmayı öğrendiği ortamdır. Peki seçeceğiniz anaokulu öncelikle neleri içermelidir? Okulla görüşmeye gittiğinizde nelere dikkat etmelisiniz? Yetkili kişiye neler sormanız gerekiyor?

Bu soruları ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddeler halinde cevaplayacağız.

Öncelikle okul görüşmelerine erken başlamanızı tavsiye ederiz çünkü sınıflara az çocuk alındığından 2-3 yaş grupları için kayıtlar erkenden doluyor.

İstanbul Anaokulu Ve Kreşler İçin Tıklayın.

10 Maddede Kreş Seçimi Nasıl Yapılmalı

1. Mesafe
Özellikle kalabalık ve trafiğin yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, bu en önemli kriterlerden biridir çünkü hem minik yavrunuzun saatlerce yollarda vakit geçirip yorulmasını istemezsiniz hem de okul, işinize veya evinize yakın bir yerde olursa acil durumlarda okula kolayca gidebilirsiniz. Ayrıca yolda geçen uzun süreler yüzünden anne baba ile daha az vakit geçirmek çocuğunuz için üzücü olabilir ve ulaşımdan doğan bu gibi sorunlar çocuğunuzun okula gitmek istememesine sebep olabilir.

2.Güvenlik Önlemleri ve Hijyen Koşulları
Güvenlik ve hijyen günümüz koşullarında en önemli etmenlerdendir. Çocuklarınızı emanet edeceğiniz kurumda güvenlik görevlilerinin olması, giriş çıkışlarda kayıt tutulması gibi konular oldukça önemlidir.

Okul bahçesinde ve içinde dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır; okul çok katlıysa merdivenlerde tırabzan olup olmadığı, yüksekliği, basamak sayısı ve genişliği çocuğun inip çıkabilmesi için uygun mu? gibi sorular sorabilirsiniz veya kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Mutfak çocuğun güvenliği için uygun mu? Tuvalet ve banyo çocuğun yalnız kullanabileceği şekilde dizayn edilmiş mi? Sınıfların büyüklüğü, ışık ısı dengesi ideal mi? Dolaplar, kitaplıklar gibi ağır ve yüksek eşyalar yıkılmaya karşı duvarlara sabitlenmiş mi? Etrafta çocuğun yaralanmasına yol açabilecek eşyalar, dekorasyon ürünleri var mı? Okulun pencereleri güvenli mi? Demir parmaklıklar var mı?

Okulun bulunduğu yer ana caddeye yakın mı? Yakınsa, okul yolunda ve çevresinde çocukların güvenliği için gerekli trafik uyarıları yer alıyor mu?
Çocuklarınızın gelişimi için sunulan materyallerin değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Kullanılan ürünler ahşap mı yoksa plastik mi? Boyalar ve materyaller organik mi yoksa kimyasal içerikli mi? Her öğrenciye ayrı materyal mi veriliyor yoksa ortak mı kullanılıyor?
Çocuklar kullanılan eşyaları ağızlarına sokabilir. Hatta boyalarla ellerini, yüzlerini boyadıkları aktiviteler yapılabilmektedir. Bu yüzden kullanılan ürünlerin sağlıklı olması ve sınıfların, eşyaların ne sıklıkla temizlendiği oldukça önemlidir.

Kreş Nedir? Anaokulu İle Farkları Nelerdir.

3.Yemekler, Beslenme ve Uyku Programı
Çocuklarınızın evde belli uyanma, beslenme, öğle uykusu gibi belli rutin saatleri oluyor. Bu yüzden seçeceğiniz okulda eğitimin kaçta başlayacağı, yemek saatleri ve öğle uykusu aralarının olup olmadığını öğrenmeniz oldukça önemlidir. Gerekirse okuldan günlük rutin çizelgesi ve beslenme menüsü istenmelidir.
Yemekler okulda mı hazırlanıyor yoksa dışarıdan mı geliyor öğrenilmelidir. Yemeği hazırlayan firma ya da kişi hakkında bilgi edinilmeli, yemeklerde kullanılan ürünler değerlendirilmelidir. Ayrıca çocuğunuzun herhangi alerjisi varsa bunun bilgisi de mutlaka okulla paylaşılmalıdır.

4.Maddi olarak bütçenize uygun mu? Aylık ücret dışında farklı ücretler talep ediliyor mu?

5.Sınıf dışı aktivite alanları var mı? (Oyun odası, Müzik odası, Bahçe, Resim atölyesi vb.)
Çocuğunuzun gelişimi için spor ya da sanatsal faaliyetler oldukça önemlidir. Sınıf dışında yapılacak aktiviteler çocuğunuzun sahip olduğu yetenekleri ortaya çıkarmasına ve bunları geliştirmesine sebep olur. Hatta ileride hangi mesleği yapmak istediğini seçmesini bile sağlayabilir.

6.Sınıf Mevcudu
Çocuğunuzun eğitimden verim alabilmesi için sınıfların çok kalabalık olmaması gerekir. Okul öncesi dönem çocukların fiziksel, bilişsel, duygusal ve davranışsal olarak hızla geliştikleri bir dönem olduğundan öğretmenin çocukla yeterince ilgilenmelidir. Fazla öğrencinin olduğu bir sınıfta öğretmen her öğrenciyle ilgilenemez bu da çocuğunuzu olumsuz etkiler.

7. Eğitim Kadrosunun Eğitimi ve Deneyimi
Okul öncesi eğitim çocuğunuzun evde aldığı eğitimden sonra alacağı ilk eğitimdir. Çocuğunuz evde sizleri rol model alırken okulda öğretmenini model alacaktır. Bu yüzden öğretmenin öğrencileriyle olan iletişim şekli, disiplin anlayışı, öğretim şekli önemlidir. Bu nedenle anaokulu-kreş seçerken öğretim kadrosuyla ilgili bilgi toplamalısınız. Bu bilgiyi direkt okul yönetiminden veya öğretmenlerden alabilir ya da internet üzerinde çeşitli sitelerden özgeçmiş araştırması yapabilirsiniz.

Ayrıca öğretim kadrosunun sürekliliği de değerlendirilmelidir. Okulda öğretmenlerin sık sık değişmesi hem okul yönetimiyle hem de öğretmenlerin haklarıyla ilgili kurumda sıkıntılar olduğuna işarettir.

8. Eğitime bakış açıları nasıldır?
Öncelikle okulun kendine özel bir eğitim sistemi, müfredatı var mı öğrenilmelidir. Var ise bu eğitimin detayları araştırılmalı mümkünse bir ön tanıtım istenilmelidir. Ayrıca kullanılan kitaplar, eğitim materyalleri de aile tarafından incelenmelidir.

9.Yabancı Dil Eğitimi
Yapılan araştırmalara göre bir çocuğun erken yaşta dil öğrenmesi daha kolaydır. Çocuğunuzun, günümüz dünyasında hemen her yerde geçerli olan İngilizce gibi ikinci bir dili öğrenmesini istiyorsanız okula bunu da sorabilirsiniz. Yabancı dil eğitiminin dil bölümlerinin birinden mezun olan bir eğitmen tarafından verilmesi de son derece önemlidir.

10. Bir psikolog ya da psikolojik danışman var mıdır?
Okulda psikolog bulunması oldukça önemlidir. Çocuğunuz küçük diye okul öncesi dönemi hafife almamalısınız zira çocuklarınızın sizlere anlatmakta zorlandığı duyguları, düşünceleri olabilir. Örneğin boşanma aşamasında olan veya boşanmış ailelerin çocukları için psikolojik destek son derece önemlidir. Ayrıca kardeş kıskançlığı, ailede yaşanan ölüm, akran ya da herhangi biri tarafından zorbalığa uğraması gibi şeyler de çocuğunuzun psikolojik destek almasını gerektirebilecek şeylerdir. Çünkü psikologlar sizin fark edemediğiniz şeyleri fark edebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.