Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Drama Etkinliği Dağınık Restoran

Drama Etkinliği Dağınık Restoran

Drama Etkinliği Dağınık Restoran

Okul Öncesi Etkinlikler, Drama Etkinliği Dağınık Restoran Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Drama (Büyük Ve Küçük Grup Etkinliği)

Materyaller
Mutfak Eşyaları (Çatal, Kaşık, Tabak, Bardak, Çaydanlık, Tencere, Tava, Bıçak, Rende, Vb.) Görselleri (Ek 2), Plastik Mutfak Eşyaları (Tabak, Çatal, Kaşık, Bıçak, Peçete Vb.), Meyveler (Muz, Mandalina Vb.), Çocuk Şarkıları CD’si, Müzik Çalar, A4 Kâğıdı, Çocuk Etkinlik Kitabı.

Sözcük Ve Kavramlar
Restoran, Garson
Zıt: Düzenli-Dağınık
Yön/Mekânda Konum: Sağında-Solunda, Yanında

Öğrenme Süreci
Etkinliğe Başlamadan Önce Öğretmen, A4 Kâğıtlarına Çıktılarını Aldığı Farklı Mutfak Eşyalarının (Çatal, Kaşık, Bıçak, Tabak, Bardak, Çaydanlık, Tencere, Tava, Sürahi, Rende, Vb.) Görsellerini Dağınık Bir Şekilde Yere Yerleştirir (Ek 2). Çocuklara Yerde Görselleri Bulunan Mutfak Eşyalarını Fark Etmelerini Sağlayarak Müzik Eşliğinde Bir Oyun Oynayacaklarını, Müzik Durduğunda İsmini Söylediği Mutfak Eşyasını Bulup Verilen Yönergeye Uygun Davranmaları Gerektiğini Açıklar.

Isınma: Hareketli Bir Müzik Çalarak Oyunu Başlatır. Öğretmen Çocuklardan Müzik Eşliğinde Mutfak Eşyalarının Üzerine Basmadan Yürümelerini İster. Öğretmen Arada Sırada Müziği Durdurur, Çocuklara Bir Mutfak Eşyasının İsmini Söyleyerek Çocuklardan İsmi Söylenen Mutfak Eşyasının Görseli Üzerine Tek Ellerini Koymalarını İster. Öğretmen Her Mutfak Eşyasıyla İlgili Bir Soru Belirlemiştir Ve Bu Soruları Çocuklara Yöneltir. Öğretmenin Sorduğu Sorulara Yanıt Veren Çocuklar, Ellerini Tek Tek Görsellerin Üzerinden Kaldırırlar. Örneğin; Öğretmen Müziği Durdurur, “Çatal” Der. Çocuklar Tek Ellerini Üst Üste Çatal Resminin Üzerine Koyarlar. Öğretmen Daha Sonra “Çatalla Ne Yersiniz?” Diye Sorar. Bu Soruya Yanıt Veren Çocuklar Ellerini Görselin Üzerinden Tek Tek Çekerler. Bu Oyunda Önemli Olan Arkadaşlarının Verdiği Yanıtları Dinleyip, Onlardan Farklı Yanıtlar Verebilmektir. Süreç Aynı Şekilde Diğer Görsellerle De Devam Eder.

Örnek Sorular Şunlar Olabilir:
“Kaşık” İçin “Kaşıkla Ne Yemek İstersin?”
“Tabak” İçin “Tabağının İçinde Hangi Meyve Olsun?”
“Bardak” İçin “Bardağının İçinde Ne Var?” Vb.
Oyun Tüm Görsellerle İlgili Sorular Sorularak Tamamlanır.

Dağınık Restoran
Çatal, Kaşık Ve Bıçağı Etrafındaki Çizgilerden Keserek Çıkar Ve Sonraki Sayfada Yer Alan Tabağın Her İki Yanına Uygun Sırada Yapıştır.
Drama Etkinliği Dağınık Restoran

Dağınık Restoran Etkinlik-2
Tabağın Her İki Yanına Uygun Sırada Kaşık, Çatal Ve Bıçağı Yerleştir Ve
Yapıştır.
Drama Etkinliği Dağınık Restoran

Canlandırma: Öğretmen Çocukların Dikkatini Daha Önceden Hazırlamış Olduğu Masalara Çeker. Çocuklara Sınıfta İki Masanın Üzerine Dağınık Şekilde Konulmuş Olan Plastik Mutfak Eşyalarını (Tabak, Çatal, Kaşık, Bıçak, Peçeteleri Vb.) Gösterir. Bu Masaların Nerede Olabileceği, Masaların Dağınık Olması İle İlgili Yaşanabilecek Sorunlar İle İlgili Çocuklara Sorular Yöneltilir. Çocukların Bu Konudaki Fikirlerini Söylemesi İçin Onlara Fırsatlar Verir.

Çocuklardan Gelen Yanıtlardan Sonra Öğretmen Buranın Bir Restoran Olduğunu, Çocukların Burada Çalışan Garsonlar Olduklarını Ve Kendisinin De Başgarson Olduğunu Açıklar. Çocuklara Bu Restoranın Çok Dağınık Olduğunu Hatta Restoranın Adının Bile “Dağınık Restoran” Olduğunu İfade Eder. Bu Restoranın Düzenli Olması İçin Neler Yapmaları Gerektiği Hakkında Çocuklara Sorular Yöneltir. Çocukların Yanıtlarını Dinler Ve Onları Yönlendirir. Öğretmen, Çocuklarla Birlikte Restoranı Düzenlemeleri Gerektiğini Ve Böylece Yemek Yemeye Gelenlerin Daha Rahat Yemek Yiyeceklerini Açıklar.

Çocukları İki Gruba Ayırarak İki Farklı Masaya Yönlendirir. Çocuklardan Masaları Yemek Düzenine Uygun Olarak Düzenlemelerini İster. Çocuklar Peçeteleri Katlarlar Ve Masaya Tabak, Çatal, Bıçak Ve Kaşık Yerleştirerek Düzenlerler. Bu Süreçte Çocuklara Rahat Ve Özgürce Hareket Edebilmeleri İçin Fırsat Verilir, Öğretmen Çatal, Kaşık Ve Bıçağı Nereye Koymaları Gerektiği Konusunda Çocukları Bilgilendirir. Çocuklar Kendi Gruplarıyla İş Birliği İçinde Masaları Düzenlerler, Getirilen Meyveleri (Muz, Mandalina Vb.) Soyarak Tabaklara Koyarlar.

Gruplar Yer Değiştirir Ve Birbirlerini Hazırladıkları Masalarda Yemeğe Davet Ederler. Önce Bir Grubun, Sonra Da Diğer Grubun Masası İncelenir. Masayı Hazırlayan Çocuklar, Diğer Grubun Nereye Oturacakları Ve Ne Yapacakları Konusunda Onlara Rehberlik Ederler. Ardından Beraberce Tüm Çocuklar, Masaları Düzenlenmiş Restoranda Meyvelerini Yerler.

Okul Öncesi Etkinlikler Kar Taneleri İçin Tıklayın.

Değerlendirme: Çocuklar Dağınık Restoranı Düzenledikleri İçin Kendilerini Alkışlar. Ardından Öğretmen Eline Bir Peçete Alır Ve Peçeteyi Hangi Çocuğun Önüne Koyarsa O Çocuk Süreçle İlgili Sorulan Soruya Yanıt Vermeye Çalışır. Çocukların Yanıtları Dinlendikten Sonra Etkinlik Sonlandırılır.

Çocuklara Örnek Olarak Aşağıdaki Sorular Sorulabilir:
Biz Bugün Hangi Role Girdik?
Neredeydik?
Neler Yaptık?
Kaşığı, Çatalı, Bıçağı Tabağın Neresine Yerleştirdik? Masaları Düzenlerken Nelere Dikkat Ettik?
Masaları Düzenleyince Kendinizi Nasıl Hissettiniz?

Devlet Anaokulları İçin Tıklayın.

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim
Kazanım 1. Nesne/Durum/Olaya Dikkatini Verir. (Dikkat Edilmesi Gereken Nesne/Durum/Olaya Odaklanır.)

Dil Gelişimi
Kazanım 10. Görsel Materyalleri Okur. (Görsel Materyalleri İnceler. Görsel Materyallerle İlgili Sorulara Cevap Verir.)

Sosyal Ve Duygusal Gelişim
Kazanım 13. Estetik Değerleri Korur. (Çevresinde Gördüğü Güzel Ve Rahatsız Edici Durumları Söyler. Çevresini Farklı Biçimlerde Düzenler.)

Öz Bakım Becerileri
Kazanım 3. Yaşam Alanlarında Gerekli Düzenlemeler Yapar. (Çevresindeki Eşyaları Temiz Ve Özenle Kullanır, Toplar, Katlar, Yerleştirir.)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.