Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Fen Etkinliği Benim İskeletim

Fen Etkinliği Benim İskeletim

Fen Etkinliği Benim İskeletim

Okul Öncesi Etkinlikleri, Fen Etkinliği Benim İskeletim Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Fen (Büyük Ve Küçük Grup Etkinliği)

Materyaller
Çeşitli Hayvanların (Kanguru, Timsah, Kuş, Kurbağa, Ayı, Kedi, Balık Vb.) Gerçek Fotoğrafları Ve İskelet Sistemini Gösteren Görseller İle İnsan İskelet Sistemini Gösteren Görsel (Ek 9),

Sözcük Ve Kavramlar
İskelet
Zıt: Hızlı-Yavaş, Kolay-Zor.

Öğrenme Süreci
Öğretmen Değişik Hayvanların (Kanguru, Timsah, Kuş, Kurbağa, Ayı, Kedi, Balık Vb.) Gerçek Fotoğraflarını Sınıfa Getirir (Ek 9) Ve Hayvanların Vücut Farklılıkları Üzerine Sohbet Eder.

Hareket Halindeyken Vücutlarının En Çok Hangi Parçasını Kullandıkları İle İlgili Çocuklara Sorular Yöneltilip Tartışılır. Öğretmen, Aynı Hayvanların İskelet Sistemini Gösteren Görselleri Çocuklara Verir Ve İncelemelerini İster (Ek 9). Tüm Hayvan Resimleri İncelendikten Sonra Kedinin Yürürken Ayaklarını, Kuşun Uçarken Kanatlarını, Kurbağanın Sıçrarken Bacaklarını, Balığın Yüzerken Yüzgeçlerini, Kangurunun Zıplarken Ayaklarını Vb. Kullandığına Karar Verilir.

Daha Sonra Bu Hareketler Çocuklarla Birlikte Canlandırılır. Örneğin, Kanguru Gibi Zıplama, Kurbağa Gibi Sıçrama, Timsah Gibi Sürünme Vb. Bu Hareketleri Yaparken Neler Hissettikleri, Zorlanıp Zorlanmadıkları, Bu Şekilde Hareket Etmenin Kolay ya da Zor Olup Olmadığı Sorulur. Çocuklardan Neden Zorlandıkları Hakkında Düşünmeleri İstenir.

Öğretmen Tarafından Çocuklara Her Hayvanın Kendi Hareketlerini Kolayca Yapabilmeleri İçin Kendilerine Özgü İskelet Sistemleri Olduğu, Aynı Şekilde İnsanların Da Kendilerine Özgü Hareketleri Yapabilmeleri İçin Özel Bir İskelet Sistemleri Olduğu Açıklanır.

İnsan Ve Hayvan İskelet Sistemlerini Gösteren Fotoğraflar (Ek 9) Çocuklara Gösterilir Ve Karşılaştırmaları İstenir. İnsanların, Balıkların, Karada Yaşayan Hayvanların, Kuşların İskelet Sistemlerinin Neden Farklı Olduğu Çocuklarla Birlikte Konuşularak Tartışılır.

Benim İskeletim
Ayı, Kurbağa Ve Kuşun İskeletlerini Bul Ve Çizgi İle Birleştir.
Fen Etkinliği Benim İskeletim

Benim İskeletim-2
Yüzen İnsan İskeletini Bul Ve Kırmızı Renge Boya.
Koşan İnsan İskeletini Bul Ve Mavi Renge Boya.
Yatan İnsan İskeletini Çember İçine Al.
Fen Etkinliği Benim İskeletim

Değerlendirme
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 16-1 Ve 16-2 Çalışma Sayfaları Uygulanarak Çocukların Öğrenmeleri Değerlendirilebilir Ve Daha Sonra Portfolyolarında Bu Sayfalara Yer Verilebilir.

Aile Katılımı
Öğretmen, Ailelere Çocuklarına Evde Odasına Giderken “Kanguru Gibi Yürü”, Banyoya Giderken “Timsah Gibi Sürün” Gibi Yönergeler Vererek Hayvan Yürüyüşleri Şeklinde Çocuklarının Hareket Etmelerini İsteyebileceklerini Önerebilir.

Öneriler
Öğretmeninin Sınıf İçinde Zaman Zaman Çocuklara Belirli Hayvan Yürüyüşleri Veya Hareketlerini Yapması İçin Fırsatlar Vermesi, Çocukların Farklı Vücut Kısımlarını Kullanması Açısından Yararlı Olacaktır.

EBA’da Bulunan “İskelet Dansı” Videosu Çocuklara İzletilebilir. (http://www.eba.gov.tr/video/izle/45184a813ba71377c440fbdf61cca79b6a2ced3ac6001)

Kazanımlar

Bilişsel Gelişim

Kazanım 1. Nesne/Durum/Olaya Dikkatini Verir. (Dikkat Edilmesi Gereken Nesne/Durum/Olaya Odaklanır. Dikkatini Çeken Nesne/Durum/Olayı Ayrıntılarıyla Açıklar.)

Kazanım 17. Neden-Sonuç İlişkisi Kurar. (Bir Olayın Olası Nedenlerini Söyler.)

Sosyal Ve Duygusal Gelişim
Kazanım 3. Kendini Yaratıcı Yollarla İfade Eder. (Duygu, Düşünce Ve Hayallerini Özgün Yollarla İfade Eder.)

Motor Gelişim

Kazanım 1. Yer Değiştirme Hareketleri Yapar. (Yönergeler Doğrultusunda Yürür. Çift Ayak Sıçrayarak Belirli Mesafe İlerler. Belirli Bir Mesafeyi Sürünerek Gider.)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.