Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Fen Sanat Ve Oyun Etkinliği Yaprak Ortada

Fen Sanat Ve Oyun Etkinliği Yaprak Ortada

Fen Sanat Ve Oyun Etkinliği Yaprak Ortada

Okul Öncesi Etkinlikleri, Fen Sanat Ve Oyun Etkinliği Yaprak Ortada Etkinliği Uygulamalı Örneği.

Etkinlik Çeşidi: Fen, Sanat Ve Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Üç Boyutlu Ağaç Maketi, Bahçeden Toplanmış Yapraklar, Farklı Renk, Boyut, Form Ve Desende Yaprak Görselleri (Ek 16), Büyüteç, Resim Kâğıdı, Yapıştırıcı, Boş Defter

Sözcükler Ve Kavramlar
Koleksiyon, Büyüteç.
Renk: Kahverengi, Sarı, Yeşil, Turuncu

Öğrenme Süreci
Öğretmen Çocuklarla Birlikte Bahçeye Çıkar Ve Çocuklardan Kendilerine İlginç Ve Farklı Gelecek Yapraklar Bulmalarını İster. Toplanan Bu Yapraklarla Bir Koleksiyon Defteri Hazırlanacağı Söylenir. Çocuklar Yaprakları Toplayarak Sınıfa Girerler.

Tüm Çocukların Topladıkları Yapraklar Sınıfta Bir Masa Üzerine Konulur Ve Sırayla Çocukların Masaya Gelip Yaprağını Alıp Arkadaşlarına Tanımlaması İstenir. Örneğin, “Benim Yaprağım Yeşil Renkte, Kokmuyor, Kenarları Tırtıklı, Üzerinde İnce İnce Çizgiler Olduğunu Görüyorum.” Vb. Çocuklardan Yaprakları Elden Ele Geçirerek İncelemeleri Gördükleri Farklılıkları Arkadaşlarıyla Paylaşmaları İstenir. Tüm Çocuklar Yapraklarını Tanıttıktan Sonra, Boş Defterdeki Her Sayfaya Bir Yaprak Yapıştırılır Ve Altına Her Çocuğun Topladığı Yaprak İle İlgili Yaptığı Tanımlamalar Yazılır. Koleksiyon Defteri Fen Merkezine Konulur. Daha Sonra Masalara Geçilir.

Masalarda Daha Önce Öğretmen Tarafından Hazırlanmış Kâğıtlar, Boyalar Ve Yapraklar (Ek 16) Bulunmaktadır. Öğretmen Çocuklara Sınıflarında Kendi Ağaçlarını Oluşturacaklarını Söyler. Her Çocuk İsterse Yaprak Baskısı, İsterse Bu Yaprağın Benzerini İsterse Farklı Bir Yaprak Yapabilir. Yapraklar Tamamlandığında Kenarlarından Kesileceği Ve Daha Önceden Hazırlanmış Olan Üç Boyutlu Ağaçta İstedikleri Yere Yerleştirebilecekleri Söylenir. Tüm Çocuklar Kendi Yaptıkları Yaprağı Ağaca Yerleştirdikten Sonra Etkinlik Tamamlanır.

Yaprak Ortada
Yaprakları, Altında Verilen Renge Uygun Şekilde Boya.
Fen Sanat Ve Oyun Etkinliği Yaprak Ortada

Değerlendirme
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 24’deki Çalışma Sayfaları Uygulanarak Çocukların Kavram Gelişimleri Değerlendirilir. Çocukların Etkinlik Sürecinde Yaprakları Tanımlamak İçin Kullandıkları Kavramlar Öğretmen Tarafından Hazırlanan

Gözlem Formlarına Kaydedilir. Ayrıca Her Çocuğun Bilişsel Dil Ve Motor Gelişimi De Gözlem Formlarına Kaydedilip Değerlendirme Amaçlı Çocukların Portfolyolarına Eklenir.

Aile Katılımı
Ailelere Çocuklarıyla Birlikte Ormanda, Bahçede, Parkta Yürüyüş Yapmaları Ve Topladıkları Yaprakları Birlikte İncelemeleri Önerilebilir.

Öneriler
Bu Etkinlik Çocuklarda Dikkat Gelişimini Desteklediği İçin Öğretmenin Yaprak Yerine, Farklı Nesnelerle Zaman Zaman Bu Oyunu Tekrar Etmesi Önerilir.

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim

Kazanım 1. Nesne/Durum/Olaya Dikkatini Verir. (Dikkat Edilmesi Gereken Nesne/Durum Olaya Odaklanır.)

Kazanım 5. Nesne Veya Varlıkları Gözlemler. (Nesne/ Varlığın Rengini, Şeklini, Büyüklüğünü, Dokusunu, Kokusunu Söyler.)

Dil Gelişimi

Kazanım 10. Görsel Materyalleri Okur. (Görsel Materyalleri İnceler. Görsel Materyalleri Açıklar.)

Motor Gelişim

Kazanım 4. Küçük Kas Kullanımı Gerektiren Hareketleri Yapar. (Malzemeleri Keser, Yapıştırır. Değişik Malzemeler Kullanarak Resim Yapar.)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.