Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Fen Ve Hareket Etkinliği Ayakkabım Kayıyor

Fen Ve Hareket Etkinliği Ayakkabım Kayıyor

Fen Ve Hareket Etkinliği Ayakkabım Kayıyor

Okul Öncesi Etkinlikler, Fen Ve Hareket Etkinliği Ayakkabım Kayıyor Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Fen Ve Hareket (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Şapka, Farklı Özelliklerde Tabanları Olan Kışlık Botlar, Altı Kaygan Olabilecek Kösele Gibi Ayakkabılar, Dağ Botları Ve Kramponlu Ayakkabı Görselleri.

Sözcük Ve Kavramlar
Taban, Girinti- Çıkıntı, Pütürsüz
Duyu: Kaygan-Pütürlü
Zıt: Kolay-Zor.

Okul Öncesi Etkinlikler Seslerle Oynuyorum Etkinliği İçin Tıklayın.

Öğrenme Süreci
Öğretmen Çocuklardan Çember Şeklinde Yere Oturmalarını İster Ve Sınıfa Başında Bir Şapka İle Tekrar Gelir. Çocuklara Bu Şapkanın Bilmece Şapkası Olduğunu Açıklar. Şapkayı Takar Ve Çocuklara Bilmeceler Sorar. Öğretmen Birçok Bilmece Sorduktan Sonra “Bağlarım Yürür, Çözerim Durur.” Bilmecesini Sorar Ve Çocukların Cevaplarını Dinler. Çocuklardan “Ayakkabı” Cevabı Gelince, Öğretmen Çocuklara Birbirlerinin Ayakkabılarını İncelemelerini İster.

Ayakkabıların Fermuar, Cırt Ya Da Bağcık İle Kumaş Özellikleri, Desenleri Konuşulduktan Sonra, Ayakkabıların Tabanlarına Dikkat Çekilir. Tabanların Ayakkabıların En Sert Yerleri Olduğu Ve Bunun Nedeni Hakkında Sohbet Edilir. Çocuklardan Ayakkabılarından Birini Çıkarması Ve Altındaki Girinti-Çıkıntıları İncelemeleri İstenir. Çocuklar Ayakkabılarının Tabanlarını Birbiriyle Karşılaştırır.

Ayakkabılar Tekrar Giyildikten Sonra Farklı Tabanları Olan Ayakkabılar Ve Görselleri Çocuklarla Birlikte İncelenir (Ek 7). Bu Ayakkabıların Tabanlarının Neden Bu Şekilde Yapıldığı Hakkında Sohbet Edilir.

“Ayakkabılarımızın Altındaki Girinti Ve Çıkıntılar Kayıp Düşmemizi Engelliyor. Peki, Sınıfta Kaymak İstesek Ayakkabılarımızı Nasıl Kaygan Hale Getirebiliriz?” Sorusu Sorulur Ve Çocukların Önerileri Dinlenir. Kaygan Malzemelerin Pütürsüz Olduğu Bir Kez Daha Vurgulanır. Çocuklardan Öneri Gelmez İse Ayakkabılarımızın Altına Galoş Geçirdiğimizde Altındaki Girinti-Çıkıntıların Üstünün Örtüldüğünü Ve Bu Nedenle Kaygan Hale Gelebildiği Açıklanır.

Hep Birlikte Ayakkabılara Galoş Geçirilir Ve Sınıfta Halı Olmayan Bölümlerde Güvenli Kayma Çalışmaları Yapılır. Bu Çalışmalarda Çiftler Halinde Birbirini İtme-Çekme de Yapılır. Aynı Hareketler Halı Üzerinde De Denenir Ve Hangisinde Kaymanın Daha Kolay Veya Zor Olduğu Ve Nedenleri Hakkında Sohbet Edilir Ve Değerlendirme Aşamasına Geçilir.

Ayakkabım Kayıyor

Aşağıdaki Tabanlardan Birini Pütürlü Diğerini Kaygan Hale Getir.
Fen Ve Hareket Etkinliği Ayakkabım Kayıyor

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim
Kazanım 5. Nesne Veya Varlıkları Gözlemler. (Nesne/
Varlığın Dokusunu Söyler. Nesne/Varlığın Yapıldığı Malzemeyi Söyler.)

Kazanım 8. Nesne Veya Varlıkların Özelliklerini Karşılaştırır. (Nesne/Varlıkların Dokusunu Ayırt Eder, Karşılaştırır.)

Motor Gelişim
Kazanım 1. Yer Değiştirme Hareketleri Yapar. (Kayarak Belirli Mesafede İlerler.)

Kazanım 2. Denge Hareketleri Yapar. (Bireysel Ve Eşli Olarak Denge Hareketleri Yapar.)

Değerlendirme
Etkinlik Sırasında Çocuklara Öğretmen Tarafından Verilen Yönergeler İle Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 13’deki Çalışma Kâğıdındaki Yönergeler Kullanılarak, Çocukların Bilişsel Gelişimi Ve Motor Gelişimi Gözlemlenerek Bu Gözlemler Öğretmen Tarafından Geliştirilecek Gözlem Formuna Kayıt Edilir. Bu Formlar Her Bir Çocuk İçin Doldurularak Çocukların Portfolyolarına Eklenebilir. Ayrıca, Çocukların Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yaptığı Etkinlik 13 Çocukların Portfolyolarına Eklenebilir.

Aile Katılımı
Öğretmen Ailelere Evdeki Ayakkabıların, Terliklerin Ve Botların Tabanlarını İncelemelerini Önerebilir.

Ebeveyn Ve Çocuğun Sıra İle Gözleri Kapatılarak Torbaya Atılan Nesnelerden Çekilerek Pütürlü-Pütürsüz Eşyaların Neler Olduğu Tahmin Etme Çalışmaları Yapmaları Öğretmen Tarafından Ailelere Önerilebilir.

Şişe Kapakları, Oluklu Karton Ve Pamuk Gibi Artık Materyaller Kullanılarak Çeşitli Pütürlü Yüzeyler Oluşturulabilir Ve Dokularındaki Farklılıklar Hakkında Konuşulabilir.

Öneriler
Ayakkabı İncelemesi Sırasında Ayakkabıların Altının Temiz Olması İle İlgili Temizlik Önlemleri Alınmalıdır.

Sınıf Ortamı Uygun Değilse, Koridorda Da Kayma Çalışmaları Yapılabilir.

Kayarken Çocukların Birbirlerine Çarpmamalarına Özen Gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.