Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Fen Ve Matematik Etkinliği Kuyruklarımız Nerede

Fen Ve Matematik Etkinliği Kuyruklarımız Nerede

Fen Ve Matematik Etkinliği Kuyruklarımız Nerede

Okul Öncesi Etkinlikleri, Fen Ve Matematik Etkinliği Kuyruklarımız Nerede Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Fen Ve Matematik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Çeşitli Hayvanların Beden Ve Kuyrukları Ayrı Olacak Şekilde İkiye Bölünmüş Renkli Görselleri (Ek 8), Hamur Yapıştırıcı, Karton, İçi Görünmeyen Torba, Müzik Çalar,

Sözcük Ve Kavramlar
Kuyruk, Gövde
Boyut: İnce-Kalın, Uzun-Kısa
Miktar: Parça-Bütün

Öğrenme Süreci
Çocuklar Yarım Ay Şeklinde Oturduktan Sonra, Öğretmen Çocuklara “İnsanlarda Olmayan Ama Bazı Hayvanlarda Olan Şey Nedir?” Sorusunu Yöneltir. Öğretmen Çocukların Tahminlerini Dinler Ve “Kuyruk” Cevabı Geldiğinde Öğretmen Kuyruklarla İlgili Çok Güzel Bir Oyun Oynayacaklarını Söyler. Öğretmen Sınıfa İçi Görünmeyen Bir Torba Getirir. Çocuklardan Torbadan Birer Kart Çekmelerini İster. Torbada Hayvanların Gövde Ve Kuyruğunun Yer Aldığı Görseller Bulunmaktadır (Ek 8). Tüm Çocuklar Torbadan Birer Kart Aldıktan Sonra Öğretmen, Kartlardaki Kuyrukların Ve Gövdelerin Hangi Hayvanlara Ait Olduğunu Tahmin Etmelerini İster. Çocuklardan Bu Tahminlerini Nedenleri İle Açıklamaları İstenir.

Çocukların Hepsinin Tahminleri Alındıktan Sonra Torbadan Çekilen Hayvanların Gövde Ve Kuyruk Parçalarının Eşlerini Bulmaları İçin Müzik Çalınır. Müzik Çaldığı Sürece Çocuklar Dans Eder Ve Arkadaşlarının Elindeki Kartlardan Kendi Kartlarının Eşini Bulmaya Çalışırlar. Müzik Durduğunda Elindeki Kartın Eşi Hangi Arkadaşındaysa Onunla Eş Olur Ve Hayvanların Gövdelerini Ve Kuyruklarını Eşleştirirler. Gövde Ve Kuyruk Eşlemesini Yapan Çocuklar Kartlarını Birleştirerek Hamur Yapıştırıcı İle Kartona Yapıştırırlar. Bütün Hayvanlar Kuyruklarıyla Eşleştirildikten Sonra Tüm Görseller Çocuklar Tarafından Kartonlardan İncelenir. En Kalın-En İnce Ve En Uzun-En Kısa Kuyruklar Belirlenir.

Kuyruklarımız Nerede?

Gövdesi Verilen Hayvanların Kuyruğunu Çiz.
Fen Ve Matematik Etkinliği Kuyruklarımız Nerede

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim
Kazanım 5. Nesne Veya Varlıkları Gözlemler. (Nesne/ Varlığın Adını, Büyüklüğünü Ve Uzunluğunu Söyler.)

Kazanım 8. Nesne Veya Varlıkların Özelliklerini Karşılaştırır. (Nesne/Varlıkların Uzunluğunu Ayırt Eder, Karşılaştırır.)

Kazanım 15. Parça-Bütün İlişkisini Kavrar (Parçaları Birleştirerek Bütün Elde Eder.)

Dil Gelişimi
Kazanım 10. Görsel Materyalleri Okur. (Görsel Materyalleri İnceler. Görsel Materyalleri Açıklar.)

Değerlendirme
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 14’deki Çalışma Kâğıtları Çocuklara Dağıtılarak, Çocukların Parça Bütün Kavramı İle İlgili Bilgileri Öğretmenleri Tarafından Değerlendirilir. Çocuklar Tarafından Gerçekleştirilen Çizimler Portfolyoya Konulabilir.

Aile Katılımı
Öğretmen Ailelerden Çocuklarıyla Birlikte Hayvan Belgeseli İzlemesini Ve Oradaki Hayvanların Kuyruklarını, Renk, Şekil, Büyüklük Ya Da Uzunluk Yönleriyle Diğer Hayvanlarla Karşılaştırmalarını İsteyebilir.

Öneriler
Hayvanların Görselleri Seçilirken Çocuk Sayısının Yarısı Kadar Hayvan Görselinin Seçilmesine Dikkat Edilmelidir

Belirlenen Görsellerde Sadece Birer Hayvan Ve Belirgin Şekilde Kuyrukları Yer Almalıdır. Fotoğraflarda Başka Eşya, Canlı Veya Ortama İlişkin Dikkati Dağıtıcı Herhangi Bir Özellik Bulunmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.