Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Fen Ve Oyun Etkinliği Atıklar Geri Dönüşüme

Fen Ve Oyun Etkinliği Atıklar Geri Dönüşüme

Fen Ve Oyun Etkinliği Atıklar Geri Dönüşüme

Okul Öncesi Etkinlikler, Fen Ve Oyun Etkinliği Atıklar Geri Dönüşüme Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Fen Ve Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Çeşitli Atık Materyaller (Gazete Kâğıtları, Kutular, Plastik Kaplar, Cam Şişeler Vb.), Geri Dönüşüm Logosu Görseli (Ek 4), 3 Geri Dönüşüm Kutusu, Büyük Boy Bir Naylon, Müzik Çalar.

Sözcük Ve Kavramlar
Atık, Geri Dönüşüm, Logo, Zıt: Eski-Yeni

Öğrenme Süreci
Öğretmen Bir Gün Öncesinden Çocukların Ailelerine İletmeleri İçin Notlar Hazırlar. Bu Notta “Sayın Veli, .……’nin, Yarın Yapacağımız Bir Etkinlik İçin Okula Gelirken Atık Olarak Kullanılabilecek Geri Dönüşümü Sağlanan Materyaller (Plastik Bir Eşya, Pet Şişe, Karton Kutu, Kullanılmış Kâğıt Vb.) Getirmesi Gerekmektedir. Getirilecek Atık Materyalleri Çocuğunuz İle Birlikte Seçip Materyallerin Temiz Ve Çocuklara Zarar Vermeyecek Bir Malzeme Olmasına Dikkat Edilmelidir. Teşekkürler.” Yazar. Bu Notları Ailelerine Vermeleri İçin Çocuklara Verir.

Öğretmen Çocuklar Tarafından Sınıfa Getirilen Atık Materyalleri Bir Köşede Biriktirir. Sınıfa Getirdiği Geri Dönüşüm Logosunu (Ek 4) Çocukların Görebileceği Bir Yere Asar Ve Çocukların Dikkatini Logoya Çekerek Onlarla Logonun ne Anlama Geldiği Hakkında Sohbet Eder. Öğretmen Gösterilen Logonun Anlamını Açıklamaları İçin Çocuklara Sorular Yöneltir. Sohbet Sırasında Hem Öğretmen Hem De Çocuklar Tarafından Geri Dönüşüm, Atık, Çöp, Logo Sözcükleri Kullanılmaya Dikkat Edilir.

Öğretmen Ne Zaman Bir Eşyanın Atık Olma Niteliğine Sahip Olabileceği Hakkında Çocuklara Bilgi Verir. Çocuklara Sınıfımız da Yada Çevremizde Gördüğümüz Eşyaların Hangilerinin Atık Olabileceği Hakkında Sorular Sorulur Ve Açıklamalar Yapılır. Kullanılamayacak Durumdaki Eski Eşyalarımızın Atık Olduğu, Bazılarının Geri Dönüşümle Tekrar Kullanılabilir Hale Geleceği Ve Yeni Bir Materyal Olarak Kullanılabileceği Açıklanır. Bu İşlemler İçin Öncelikle Atıkların Gruplanması Gerektiği Belirtilir. Çöp Ve Atık Arasındaki Fark Çocuklara Anlatılır. Az Önce Bahsettiğimiz Geri Dönüşüme Girebilecek Maddelerin Atık, Bu Geri Dönüşümden Yararlanamayan Maddelerin İse Çöp Olarak Adlandırıldığı Açıklanır.

Öğretmen Çocuklardan Getirdikleri Atıkları Yanlarına Almalarını İster. Her Çocuktan Getirdiği Atık Materyali Arkadaşlarına Tanıtması İstenir. Önceden Bu Atığın Ne İşe Yaradığı, Hangi Malzemeden Yapıldığı Çocuklar Tarafından Arkadaşlarına Açıklanır. Öğretmen Çocukların Getirdiği Atık Materyallerin Cam Mı, Kâğıt Mı, Plastik Mi Olduğu Şeklinde Sorular Yönelterek O Materyali Gruplandırmalarına Yardımcı Olur. Bu Süreçte Çocukların Düz Cümle, Olumsuz Cümle Kurması İçin Rehberlik Edilmelidir. Tanıtılan Materyaller Grubun Ortasındaki Büyük Boy Çöp Poşetine Konulur. Öğretmen Sınıfa Getirdiği Üç Ayrı Geri Dönüşüm Kutusunu Çocuklara Gösterir. Bu Kutulara Hangi Atıkların Atılacağı Çocuklarla Birlikte Tartışılır.

Çocukları Üç Gruba Ayırır Ve Her Gruptan Toplamayı İstedikleri Atık Malzemeye Karar Vermelerini İster. Örneğin, Bir Grup Kâğıt, Bir Grup Cam, Diğer Grup İse Plastik Malzemeleri Seçer Ve Toplar.

Öğretmen Daha Önceden Çöp Poşetine Toplanmış Tüm Atıkları Sınıfın Ortasında Bir Naylonun Üzerine Döker. Çocuklardan Atıklar Arasından Kendi Grubunun Toplaması Gereken Malzemeyi Seçerek Uygun Kutuya Atmasını İster. Müzik Eşliğinde Süreci Başlatır.

Müzik Durduğunda Gruplar Topladıkları Atık Kutularının Yanında Dururlar. Her Grubun Topladığı Materyaller Tek Tek Sayılır Ve Belirlenen Geri Dönüşüm Kutularının Üzerindeki Görselle Eşleştirilerek Doğru Materyalleri Toplayıp Toplamadıkları Kontrol Edilir. Bu İşlem Her Üç Grup İçin De Yapıldığında Etkinlik Sonlandırılır. Tüm Gruplara Atıkları Ayırdıkları İçin Teşekkür Edilir Ve Gruplar Alkışlanır.

Atıklar Geri Dönüşüme
Haydi Atıkları Gruplandıralım. Aşağıdaki Materyallerin Hangi Atık Kutusuna Atılması Gerekiyor? Materyali Kutuyla Aynı Renk Çizgi İle Birleştirerek Atık Kutusuna Götür.
Fen Ve Oyun Etkinliği Atıklar Geri Dönüşüme

Değerlendirme
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 7’ Deki Çalışma Kâğıdı Kullanılarak Çocukların Atık Malzemelerle Eşleştirme
Ve Gruplandırma Becerileri Değerlendirilir.
Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilebilir;

• Atıkları Kaç Gruba Ayırdık?
• Bir Malzemenin Atık Olabilmesi İçin Nasıl Olması Gerekir?
• Hangi Atık Malzemeler Geri Dönüşüme Kazandırılabilir?
• Çevrenizde Geri Dönüşüm Kutusunu Nerelerde Gördünüz?
• Etrafınızda Hangi Atıklar Bulunmaktadır? Bunlarla Neler Yapılabilir?

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim

Kazanım 6. Nesne Veya Varlıkları Özelliklerine Göre Eşleştirir. (Göstergeleri: Nesne/Varlıkları Yapıldığı Malzemeye Göre Ayırt Eder, Eşleştirir.)

Kazanım 7. Nesne Veya Varlıkları Özelliklerine Göre Gruplar. (Göstergeleri: Nesne/Varlıkları Yapıldığı Malzemeye Göre Gruplar.)

Kazanım 13. Günlük Yaşamda Kullanılan Sembolleri Tanır. (Göstergeleri: Verilen Açıklamaya Uygun Sembolü Gösterir. Gösterilen Sembolün Anlamını Söyler.)

Dil Gelişimi
Kazanım 3. Söz Dizimi Kurallarına Göre Cümle Kurar. (Göstergeleri: Düz Cümle, Olumsuz Cümle Kurar.)

Aile Katılımı
• Öğretmen Tarafından Ailelere Evdeki Herhangi Atık Bir Materyalden Çocuklarıyla Beraber Yeni Bir Ürün Oluşturmaları Önerilebilir.

• Evdeki Çöp Poşetini Plastik, Kâğıt Ve Cam Olarak Ayırarak Neden Böyle Yaptıklarını Çocuklarıyla Konuşmaları Öğretmen Tarafından Ailelere Önerilebilir.

• Öğretmen Aile Katılım Etkinliği Olarak Atık Malzemelerden Bir Ürün Yapma Konusunda Aileleri Yönlendirip, Onları Sınıfa Davet Ederek Çocuklarla Birlikte Etkinlik Hazırlayabilir.

Öneriler
• Öğretmenin Çocukların Aynı Tip Atık Malzeme Getirebilecekleri Konusunda Tedbirli Olması Ve Kendisinin De Farklı Atık Malzemeleri Sınıf Ortamında Hazır Bulundurması Etkinliğin Amacına Ulaşması İçin Önemlidir.

• Çocukların Sınıfa Getirdiği Atıklar Arasında Cam Şişeler Var İse, Bunların Kolay Kırılmayacak Cinsten Olmasına Mümkünse Cam Petlerden Olmasına Dikkat Edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.