Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Matematik Ve Hareket Etkinliği Ayşe Teyze’ye Yardım Edelim

Matematik Ve Hareket Etkinliği Ayşe Teyze’ye Yardım Edelim

Matematik Ve Hareket Etkinliği Ayşe Teyze’ye Yardım Edelim

Okul Öncesi Etkinlikler, Matematik Ve Hareket Etkinliği Ayşe Teyze’ye Yardım Edelim Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Matematik Ve Hareket (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Üzerinde Eşya Görselleri Bulunan Geometrik Şekiller (Kare, Üçgen, Daire) (Ek 5), Üzerinde Geometrik Şekiller (Kare, Üçgen, Daire) Yapıştırılmış Olan Üç Kutu, Ses Kaydı, Şekil Kolyeleri (Kare, Üçgen, Daire).

Sözcük Ve Kavramlar
Kargo, Kargo Şirketi
Geometrik Şekil: Kare, Üçgen, Daire.

Öğrenme Süreci
Etkinliğe Başlamadan Önce Öğretmen Üzerinde Çeşitli Nesnelerin Görsellerinin Olduğu Kare, Üçgen Ve Daire Şeklindeki Kartları Sınıfın Duvarlarına Asar (Ek 5). Çocukların Görselleri Fark Etmeleri Sağlanarak Çocuklarla Sınıfta Neler Gördükleri Hakkında Konuşulur. Duvara Asılan Nesnelerin Görsellerinin Olduğu Şekillere Dikkat Çekilir. Sınıfta Gördükleri Nesnelerin Hangilerinin Kare, Üçgen Ve Daireye Benzediği Çocuklarla Tartışılır.

Öğretmen Daha Sonra, “Çocuklar Bizim Mahallede Yaşayan Ayşe Teyze, Bir Kargo Şirketinde Çalışıyor. Bugün Benden Bir Şey Rica Etti.” Diyerek Bir Giriş Yapar. Çocuklara Kargonun Ne Demek Olduğu Sorulur Ve Tahminleri Dinlenir. Gerekirse, “Kargo, Araba, Uçak, Gemi Vb. Araçlarla Eşyalarımızın Başka İnsanlara Ya Da Başka Şehirlere Ulaştırılmasına Denir” Şeklinde Açıklanır. Daha Sonra Öğretmen “Ayşe Teyze’nin Sizlerin Yardımına İhtiyacı Varmış. Bu Yüzden Size Bir Ses Kaydı Gönderdi.” Diye Açıklayarak Çocuklara Ses Kaydı Dinletilir. Ses Kaydında “Çocuklar Merhaba, Ben Ayşe Teyzeniz. Küçük Bir Aksilik Yüzünden; Taşıdığım Eşyalar Yola Saçıldı. Eşyaları Bugün Sahiplerine Ulaştırmam Gerekiyor. Onları Toplayıp Uygun Kutulara Koymam İçin Yardımınıza İhtiyacım Var. Buraya Gelebilmeniz İçin Öğretmenlerinizin Söylediklerini Lütfen Dikkatle Dinleyin.” der.

Çocuklara Şekil Kolyeleri Dağıtılır Ve Böylece Çocuklar Üç Gruba Ayrılır. Öğretmen Çocuklara, Eşyaları Toplamaya Gitmek İçin Yola Çıkılması Gerektiğini Söyler. Her Grubun Önüne Önceden Renkli Elektrik Bandı İle Çizgiler Çizilmiştir. Çocuklar Bu Yolun Sonuna Çift Ayak Sıçrayarak Gelirler.

Yolun Sonunda Dağınık Bir Şekilde Üzerinde Eşya Görsellerinin Olduğu Farklı Geometrik Şekillerde Kartlar Bulunmaktadır. Çocuğun Elindeki Şekli, Üzerinde Kare, Üçgen, Daire Şekilleri Olan Üç Kutudan Uygun Kutuya Atması Söylenir. Bütün Çocuklar Şekilleri Topladıktan Sonra Telefon Çalar Ve Ayşe Teyze “Çocuklar Sayenizde Eşyaları Zamanında Teslim Edebileceğim. Hepinize Yardımlarınız İçin Çok Teşekkür Ederim. Çok Yoruldunuz, Artık Biraz Dinlenin.” Diyerek Oyun Sonlandırılır.

Ayşe Teyze’ye Yardım Edelim
Kolyendeki Şekli Aşağıdaki Resimde Bul Ve Boya.
Matematik Ve Hareket Etkinliği Ayşe Teyze’ye Yardım Edelim

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim
Kazanım 7. Nesne Veya Varlıkları Özelliklerine Göre Gruplar. (Nesne/Varlıkları Şekline Göre Gruplar.)
Kazanım 12. Geometrik Şekilleri Tanır. (Gösterilen Geometrik Şeklin İsmini Söyler. Geometrik Şekillere Benzeyen Nesneleri Gösterir.)

Motor Gelişimi
Kazanım 1. Yer Değiştirme Hareketi Yapar. (Çift Ayak Sıçrayarak Belirli Mesafe İlerler.)

Değerlendirme
Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilir:

• Ayşe Teyze Ne İş Yapıyordu?
• Kargo Ne Demek?
• Ayşe Teyze’ye Yardım Etmek İçin Neler Yaptık?
• Ayşe Teyze’ye Yardım Ederken Neler Hissettiniz?
• Sınıfta Kare Olan Hangi Nesneler Bulunuyor?

Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 8’deki Çalışma Kâğıdı Kullanılarak Çocukların Geometrik Şekilleri Tanıma
Becerisi Değerlendirilebilir.
Çocukların Yukarıdaki Sorulara Verdiği Cevaplar Öğretmen Tarafından Hazırlanan Gözlem Formlarına Kaydedilebilir.
Ayrıca Her Çocuğun Bilişsel (Geometrik Şekilleri Tanıma Ve Gruplandırma) Ve Motor Gelişimi De (Çift Ayak Sıçrama) Gözlem Formlarına Kaydedilip Değerlendirme Amaçlı Çocukların Portfolyolarına Eklenebilir.

Aile Katılımı
Öğretmen Ailelere Evlerindeki Eşyaları Çocuklarıyla İnceleyip Şekilleri Hakkında Konuşmalarını Önerebilir. Çocuğun Ev İçindeki Herhangi Bir Nesneyi Seçmesi Ve O Nesnenin Önce Şekli, Sonra Da Ne Amaçla Kullanıldığını Anlatması İstenebilir. Ailelere Çocuklarıyla Beraber Eğer Bulundukları Yere Yakın Bir Kargo Şirketi Varsa Oraya Gitmeleri, Nasıl Bir Yer Olduğunu, Eşyaların Nasıl Paketlendiği, Ne Gibi Aşamalardan Geçtiği Vb. Birlikte İncelemeleri Önerilir. Daha Sonra Çocuklardan Deneyimlerini Sınıfta Paylaşmaları İstenebilir. Eğer Yoksa Uygun Şartlar Hazırlanıp İnternetten Bir Kitap Sipariş Edilerek Gelen Kargoyu Alma Sorumluluğu Anne/Baba Eşliğinde Sınıftaki Bir Çocuğa Verilebilir. Daha Sonra Çocuktan Deneyimlerini Sınıfta Arkadaşlarıyla Paylaşmaları İstenebilir.

Öneriler
• Çocuklar Kare, Üçgen Ve Daire Şeklini Ayırt Etmekte Zorlanıyorsa, Öncelikle Bu Şekillerin Tanıtılması Birbirine Benzeyen Veya Birbirinden Farklı Yönlerinin Açıklanması Önerilir.
• Eğer Şartlar Uygunsa İnternetten Bir Kitap Sipariş Edilerek Sınıfa Bir Kargo Gelmesi Sağlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.