Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Matematik Ve Oyun Etkinliği Kutularımızı Dolduralım

Matematik Ve Oyun Etkinliği Kutularımızı Dolduralım

Matematik Ve Oyun Etkinliği Kutularımızı Dolduralım

Okul Öncesi Etkinlikleri, Matematik Ve Oyun Etkinliği Kutularımızı Dolduralım Etkinliği.

Materyaller
Farklı Boyutlarda Ve Şekillerde Kutular, Sınıf Ortamındaki
Materyaller, Kum Saati, Müzik Çalar

Sözcük Ve Kavramlar
Kum Saati
Boyut: Büyük-Orta-Küçük
Miktar: Az-Çok.

Öğrenme Süreci

Öğretmen Bir Gün Öncesinden Çocukların Ailelerine İletmeleri İçin Notlar Hazırlar. Bu Notta “Sayın Veli, .……’nin, Yarın Yapacağımız Bir Etkinlik İçin Okula Gelirken Sınıf Ortamında Tehlike Yaratmayacak Bir Kutu Getirmesi Gerekmektedir. Teşekkürler.” Yazabilir.

Öğretmen Her Çocuktan Getirdiği Kutuyu Arkadaşlarına Göstermesini İster. Çocuklardan Kutular İle İlgili Tahminlerde
Bulunmaları İstenir.

Her Çocuğun Getirdiği Kutu Gerekirse Elden Ele Dolaştırılır Ve Öğretmen Kutular İncelenirken Bu Kutunun; Ne Kutusu Olduğu (Kalem Kutusu, Hediyelik Eşya Kutusu, Takı Kutusu, Bisküvi Kutusu, Pasta Kutusu, Oyuncak Kutusu Vb.); Şekil Olarak Neye Benzediği (Daire, Üçgen, Kare, Dikdörtgen Vb.); İçindeki Nesnenin Neden Bunun İçine Yerleştirildiği (Taşımada Kolaylık Sağladığı, Kırılmasını Ve Bozulmasını Önlediği, Kaybolmamasını Sağladığı, Düzenli Durmasını Kolaylaştırdığı, Saklamaya Yaradığı, Sürpriz Yapmaya İmkan Verdiği İçin Vb.); Bu Kutu Olmasaydı O Nesneye Neler Olabilirdi (Kırılabilirdi, Dağılırdı, Kaybolabilirdi, Zor Taşınırdı Vb.) Hakkındaki Sorulara Yönelik Çocukların Düşünmelerini Ve Fikirler Üretmelerini İster.

Öğretmen Her Çocuğun Getirdiği Kutuyu Eline Almasını Ve Sırayla Kutu Hakkında Arkadaşlarının Fikirlerini Dinlemesini İster.

Çocuklardan Daha Sonra Kendi Kutularının Büyüklüğünü Düşünerek İçine Kaç Tane Nesne Sığabileceğini Düşünmeleri Ve Tahmin Etmeleri Beklenir. Öğretmen Çocukların Tahminlerini Not Alır.

Öğretmen Sınıfa Getirdiği Kum Saatinin Dolu Olan Tarafındaki Kumlar Aşağıya İnene Kadar (3 Dak.) Her Çocuğun Getirdiği Kutunun İçine Sığabilecek Nesneler Seçmelerini İster. Öğretmen Kum Saatini Çevirir (İstenirse Bu Sırada Müzik De Çalınabilir) Ve 3 Dak. Süresince Her Çocuk Elindeki Kutuya Girebilecek Nesneler Toplar. Zaman Bittiğinde Çocukların Neler Toplamış Olduğu Ve Elindeki Kutuya Girebilecek Kaç Nesne Buldukları Sorulur. Her Çocuktan Tek Tek Kutusundaki Nesneleri Sayarak Açıklamaları İstenir.

Çocuklar Tahmini İle Kutusunun İçine Sığan Nesne Sayısını Karşılaştırır. Kutular Ve İçine Sığan Nesnelerin Boyutları, Hangi Kutuya Kaç Tane Nesne Sığdığı, Hangi Kutunun Daha Az-Daha Çok Nesne Aldığı Hakkında Tartışılır.

Kutularımızı Dolduralım
Aşağıdaki Kutularla Oyuncakları Boyutlarına Göre Eşleştir. Hangi Oyuncaklar Hangi Kutular İçin Uygunsa Çizgiyle Birleştir.
Matematik Ve Oyun Etkinliği Kutularımızı Dolduralım

Kutularımızı Dolduralım-2
Baştaki Kutulara Sığabilecek Nesneleri İşaretle.
Matematik Ve Oyun Etkinliği Kutularımızı Dolduralım

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim

Kazanım 2. Nesne/ Durum/Olayla İlgili Tahminde Bulunur. (Nesne/Durum/ Olayla İlgili Tahminini Söyler. Gerçek Durumu İnceler.)

Kazanım 4. Nesneleri Sayar. (Saydığı Nesnelerin Kaç Tane Olduğunu Söyler.)

Kazanım 5. Nesne Veya Varlıkları Gözlemler. (Nesne/ Varlığın Adını, Şeklini, Büyüklüğünü Söyler.)

Kazanım 8. Nesne Veya Varlıkların Özelliklerini Karşılaştırır. (Nesne/Varlıkları Miktarına Göre Ayırt Eder, Karşılaştırır.)

Dil Gelişimi

Kazanım 8. Dinledikleri/İzlediklerini Çeşitli Yollarla İfade Eder. (Dinledikleri/ İzledikleri İle İlgili Sorulara Cevap Verir.)

Değerlendirme
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 15-1 Ve 15-2, Çocuklara Verilerek Çocukların Nesnelerin Boyutlarına Göre Eşleştirme Yapma Becerisi Değerlendirilir.
Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilir:

• Sınıfımıza Hangi Kutular Getirildi?
• Kutularımıza Girebilecek Nesneleri Seçerken Nelere Dikkat Ettik?
• Kutuna Hangi Nesneleri Sığdırabildin?
• Evimizde Hangi Kutuları Kullanıyoruz?

Aile Katılımı
• Öğretmen Ailelere, Çocuklarıyla Birlikte Evde Boş Bir Kutuyu Doldurabildikleri Kadar Eşya İle Doldurmalarını Ve Sonra Çocuklarıyla Birlikte Kutu İçindeki Nesneleri Tek Tek Saymaları İle İlgili Bir Oyun Önerebilir.

• Ailelere Bireylerinden Müzik Eşliğinde Elden Ele Kutuyu Dolaştırmaları Ve Müzik Durduğunda Kutu Kimde Kaldıysa İçine Girebilecek Boyutta Tek Bir Nesne Söyleyebildikleri Bir Oyunu Oynamaları Önerilebilir.

Öneriler
Bu Etkinlik Uygulanırken Kullanılan Kutuların Çocuklar İçin Tehlike Oluşturmayacak Maddelerden Yapılmasına Dikkat Edilmelidir. Örneğin, Çocuk Evden Cam Bir Kutu Getirdi İse, Sınıfta Bu Kutunun Düşebileceği, Kırılabileceği Üzerinde Durulmalı Ve Bu Nedenle Çocuğun Ya Bir Yetişkin Rehberliğinde Kutuyu Doldurması Sağlanmalı Ya Da Çocuğa Başka Bir Kutu Verilmelidir.

Çok Kalabalık Sınıflarda Her Çocuğun Getirdiği Kutu Hakkında Konuşmak Zaman Alabileceği İçin Öğretmenin Farklı Özelliklere Sahip Kutuları Belirlemesi Ve O Kutular Hakkında Konuşulması Önerilir. Bu Süreçte Çocukların Getirdiği Kutuların Benzer Özellikleri Olduğu Dikkatli Bir Şekilde Vurgulanmalı Ve Çocuğun Etkinlikten Uzaklaşması Engellenmelidir.

Öğretmenin Kum Saatini İlk Kez Gören Çocuklar İçin Kısa Bir Bilgilendirme Yapması Yararlı Olacaktır. Kum Saatinin Zamanı Ölçmede Bir Araç Olduğu Ve İçindeki Kumların Tamamının Aşağıya Akması İle Zamanın Belirlendiği Açıklanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.