Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori Eğitimi Nedir? Nasıl Uygulanır.

Bilimsel araştırmalara dayanan bu eğitim dünya genelinde kabul görmekle birlikte, 100 yıldan uzun süredir çocuklar üzerinde uygulanmaktadır.
1900’lerin başlarında İtalya’da Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilen eğitim sisteminin merkezi çocuklardır. Temelde kişiliğin oluşumu üzerinde durulmaktadır. Bu sistemde çocuklar etkinlikleri kendileri yönetir, iş birliği içinde oyun oynarlar ve her şeyi yaşayarak öğrenirler. Montessori eğitiminde çocuklar öğrenmek istedikleri şeyleri kendileri seçerken öğrense ise onlara uygun etkinlikleri sunarken aynı zamanda çevreyi uygun şekilde hazırlayarak bu süreci yönlendirir.

Kreş Nedir? Anaokulu İle Farkları Nelerdir?

Eğitimin uygulandığı sınıflar, belirli yaş gruplarındaki çocuklar için özel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede çocukların kendilerine özgü bir birey oldukları ve kapasitelerinin farkına varmaları sağlanmış olur. Ayrıca çocuğun özgüveni, inisiyatif alması, konsantrasyonu, düzenli olması, başkasına olan saygı ve sevgisi gibi birçok duygu ve düşünce yapısı da geliştirilir. Montessori eğitimiyle merak duygularını her an giderme özgürlüğüne sahip olan çocuklar, bu sayede ömür boyu sürecek öğrenim hayatları için sağlam bir temel oluşturabilirler.

Maria Montessorı, yaptığı araştırmalar sonucunda çocukların en sevdiği şeyin; özgür bir şekilde kendi seçimlerini yapabilmek olduğunu ve çocukların bu isteklerini yerine getirdiklerinde çok mutlu olduklarını ortaya çıkardı.
Bu eğitimde çocuklar özgürce yaptıkları seçimlerin sonucunda kendilerine özgü bir ortam oluşturuyorlar ve hata yapmaktan çekinmiyorlar ve çocuklar hangi oyunu isterse onu oynuyorlar ayrıca herhangi bir kimse tarafından hiçbir şeye zorlanmıyorlar. Kısacası ne zaman oyun oynayacağına ya da ne zaman sıkılıp başka bir şeyle ilgileneceğine kendileri karar veriyor.

Maria Montessori, “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır. Çocuk özeldir, tektir ve kendine has bir varlıktır” diyerek çocuğun etrafındaki dünyayı baz alarak hareket ettiğini ve onu yetiştiren kişinin geleceğini şekillendirdiğini belirtir.

Maria Montessori çocukların; ödüllerden, cezalardan, bir yetişkin tarafından hazırlanmış eğitimden, oyuncaklardan, tatlılardan, öğretmen masasından, kalabalık derslerden hoşlanmadıklarını, özgür seçimden, hatalarını kendilerinin denetlemesinden, hareket etmekten, sessizlikten, çevrenin düzenli ve temiz olmasından, özgürce hareket etmekten, kitap olmadan okuma ve yazmadan ve alıştırma tekrarından, hoşlandıklarını gözlemledi. Bu sayede eğitimin temelini oluşturabildi.

Anaokulu Ve Kreş Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Okulda Montessori Eğitimi
Montessori eğitimi, çocukları doğumdan ortaokula kadar olan sürede destekler. Ayrı okulları da bulunan bu eğitimin uygulandığı sınıflarda çocuğun bireysel becerilerine katkıda bulunacak şekilde eğitim verilir. Montessori yönteminin uygulandığı sınıflarda her bir materyal, çocuklarla uyumlu olarak onun yaratıcılığını ortaya çıkaran ve çocuk gelişiminin farklı yönlerini destekleyen materyaller olmak zorundadır. Etkinlikler ile çocuklar, kendi deneyimleriyle ve kendi hızlarında her şeyi öğrenebilirler. Ayrıca Montessori okullarında ve sınıflarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde oynarlar.

Montessori Etkinlikleri
Görsel Algı, Aynısını Yap, Saat Çalışması, Renk ve Şekil Eşleştirme, Duyusal Balonlar, Sayı Bulmaca, Sanat ve Fen Deneyi, Eşlerini Hatırla Bul, Geometrik Şekiller vb.

Montessori Materyalleri
Eğitimin en önemli unsurlarından olan materyaller doğal, gerçek ve uyumlu olmak zorundadır. Bu sayede çocukların çalışma istekleri artar ve kendilerine güzel gelen şeyi daha çok yapmak isterler. Montessori materyalleri günlük yaşam, duyu, matematik, dil gibi alanlarına göre çocukların ulaşabilecekleri raflarda, soldan sağa, somuttan soyuta, basitten karmaşığa doğru sıralanmalıdır. Çocuklar, kendilerine sunulmuş materyaller içinden istediği materyali seçip çalışma özgürlüğüne sahiptir. Her çocuk istediği materyali seçme özgürlüğüne sahipken, bir materyalle çalışmak için de arkadaşının çalışmasını bitirmesini beklemek zorundadır çünkü sınıfta her materyalden bir tane bulunmaktadır.

Bazı Montessori materyalleri şunlardır:
Günlük yaşam becerileri materyalleri
Matematik materyalleri
Dil bilgisi materyalleri
Silindir bloklar
Kırmızı çubuklar
Renk tabletleri
Anaokulu Ve Kreş Aramak İçin Tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.