Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Öğretmenlere Okul Öncesi Uyum Süreci İçin Öneriler

Öğretmenlere Okul Öncesi Uyum Süreci İçin Öneriler

Öğretmenlere Okul Öncesi Uyum Süreci İçin Öneriler

Öğretmenlere Okul Öncesi Uyum Süreci İçin Öneriler.

Anaokuluna Ve Çevreye Uyumu Kolaylaştıran İpuçları
Çocuğun Okula Başladığı İlk Günlerde Hemen Kuralları Belirleyip, Net Bir Şekilde Sınıfın Kurallarına Ve Düzenine Uyması Beklenmemelidir. Çocuğun Sınıf Kurallarını Öğrenmesi, Alışması Ve Uygulamaya Başlaması Zaman Alacağı Unutulmamalıdır.

Aile Çocuğa Koruyucu Bir Tavır Uygulamışsa, Çocuğun Okula Uyumu Zorlaşacaktır. Çocuk Kendi Kendine Karar Vermekten Çekinecek, Yanında Ailesi Yokken Nasıl Davranacağını Kestiremeyecektir. Bu Durumlarda Çocuklara Sabırlı, Sevecen Ve Öğretici Bir Yaklaşımla Ulaşmaya Çalışmak Ve Becerileri Öğrenmesi İçin Zaman Tanımak Yerinde Bir Tutum Olacaktır.

Aileye Okulun Çalışma Planı, Sınıfın Düzeni Ve İşleyişi Mutlaka Anlatılmalıdır.

Çocuğun Okula Uyumu Kadar, Ailenin De Yeni Duruma Uyum Sağlaması Önemlidir

Aileye Okula Başlayan Bütün Çocuklarda Az Ya Da Çok Uyum Problemi Olabileceği Bunun Zaman İçinde Ortadan Kalkacağı Açıklanmalıdır

Aile Okula Yeni Başlayan Çocuğu İle Birlikte Sınıfa Alınmalıdır, Çok Ekstrem Durumlar Dışında Bahçede Bekletilmemelidir.

En Önemli Nokta Öğretmen Ve Ailenin Sürekli, Karşılıklı İletişim Halinde Olmalarıdır.

Her Gün Not Göndererek, Telefon Ederek Ya da Aile Çocuğu Almaya Geldiğinde Okula Uyumu İle İlgili Mesajlar Vermek Ailenin Okula Ve Öğretmenlere Güven Duymasını Sağlayacaktır.

Oyun Grubu Nedir Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Ev Ziyaretleri:
Aile İle Tanışmak, Ev Ortamını Görmek Ve Bilgi Toplamak Amacıyla Okul Başlamadan Ev Ziyaretleri Planlayabilirsiniz.

Okul Ziyaretleri:
Ailelerin Okul Başlamadan Önce Çocuklarıyla Birlikte Okulu Ziyaret Etmelerini Sağlayabilirsiniz.

Oryantasyon Toplantıları:
Okulun İlk Haftasında Ebeveynlere Yönelik Bir Oryantasyon Toplantısı Düzenleyebilirsiniz. Bu Sayede Aileler Sormak İstedikleri Soruları Sorma Şansı Bulup Sınıf Ortamı, Öğretmen Ve Uygulanan Program Hakkında Daha Detaylı Bilgiye Sahip Olabilirler.

Öğretmenlere Öneriler
Okulun İlk Günleri Hiç Şüphesiz Çocukların Ve Ebeveynlerin Çok Farklı Duygular Yaşamalarına Sebep Olur.
Çocuklar Yeni Bir Ortama Giriyor Olmaktan Dolayı Kaygı, Heyecan Ve Korku Duyabilirler.
Ebeveynler İse Bu Yeni Başlangıçta Çocuklarının Güvende Olup Olmadıklarına Dair Endişe Ve Merak Duyabilirler.

Çocuğa Gösterilen Yaklaşımın Sıcak, Sevecen Ve Olumlu Bir Tutum İçinde Olması, Çocuğun Kendine Ve Okula Güven Duymasına Ve Uyumuna Fayda Sağlayacaktır.

Okula Mutlu Bir Başlangıç Yapan Çocuklar, Okul Hakkında Olumlu Duygular Besler Ve Okula Daha Kolay Uyum Sağlarlar.

Çocukların Bu Başlangıcı Olabildiğince Sorunsuz Ve Mutlu Yaşayabilmelerine Yardımcı Olabilmek İçin; Öğretmenler Nasıl Destek Verebilir?

Öğretmenlerin Sağlayabileceği En Büyük Destek, Oryantasyon Sürecine Katkıda Bulunmasıdır. Bu Süreç Hakkında Öğretmenin Bilgisi Ve Donanımı Süreci Olumlu/Olumsuz Etkileyecektir.

Okula Ve Çevreye Uyumu Kolaylaştırıcı İpuçları
Çocuk Okula Başlamadan Önce, Çocuk Hakkında Ailesinden Ayrıntılı Bilgi Edinebilirsiniz. Çocuk Okula Başladığı Zaman, Bu Bilgiler Size Işık Tutacaktır.
Çocuk Okula Başladığında, Her Şeyden Önce Öğretmen Çocuğa, Onu Olduğu Gibi Kabul Ettiğini Ve Benimsediğini Göstermelidir.

Çocukların Yaşlara Göre Gelişimsel Özelliklerinin İyi Bilinmesi, Bu Doğrultuda Çocuktan Beklenti Düzeyinin De Gelişim Özelliklerine Göre Ayarlanması Büyük Fayda Sağlayacaktır.

Çocukla İlişkinizde, Temeli Güvene Ve Sevgiye Dayanan Bir Bağ Kurmanız Yararlı Olacaktır.

Çocuğa, Sınıfı Ve Sınıfta Bulunan Materyalleri Tanıtmalı, İlgisini Çeken Bir Oyuncakla Oynaması İçin Teşvik Edebilirsiniz. Çocuğun Ortamı Tanıması Hatta Karıştırması Ve Merakını Gidermesi İçin Ona Fırsat Verebilirsiniz.

Çocuğa Okulu Gezdirmek Diğer Sınıflarda Da Çocukların Olduğunu Göstermek Onun Rahatlamasına Yardımcı Olacaktır.

Öğretmenin, Ağlayan Ve Hiçbir Şeyle İlgilenmek İstemeyen Çocuğu; Sevmesi, Okşaması, Elinden Tutması Ya Da Kucağa Alması, Çocuğun Öğretmene Güven Duymasına Ve Rahatlamasına Yardımcı Olacaktır.

Çocuğun Kaygılarından Söz Ederek Endişelerini Artırmak Yerine, Dikkatini Oyun Ve Oyuncaklara Çekmeniz Yararlı Olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.