Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okul Öncesi Etkinlikler Beni Harekete Geçir

Okul Öncesi Etkinlikler Beni Harekete Geçir

Okul Öncesi Etkinlikler Beni Harekete Geçir

Okul Öncesi Etkinlikler Beni Harekete Geçir Etkinliği. Aşağıdaki Verilen Görselleri İşaretli Yerinden Kesin.

Etkinlik Çeşidi: Matematik Ve Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Etkinlik Materyalleri
Kuş, Kedi Ve Köpek Görselleri, Kare Şeklinde Kesilmiş
Kartonlar (20-25 Adet),
Yapıştırıcı,
Çocuk Etkinlik Kitabı

Anaokulu Ve Kreşler İçin Tıklayın.

Öğrenme Süreci
Etkinliğe Başlamadan Önce Öğretmen Kare Şeklinde Kesilmiş Kartonların Üzerine Kuş, Kedi, Köpek Görsellerini Yapıştırır. Sınıfta Zemin Üzerine Örnek Olması İçin İkili Örüntü Hazırlanır (Kuş-Kedi / Kuş-Kedi / Kuş- …).

Öğretmen Çocuklara Yerdeki Örüntüleri Fark Etmelerini Sağlayacak Sorular Sorar. Soruların Ardından
Kedi, Köpek Ve Kuş Görsellerini Kullanarak Çocuklardan Kendi İkili Örüntülerini Oluşturmalarını İster.

Çocukların Örüntü Oluşturmaları Tamamlandıktan Sonra Çocuklara Bir Öykü Anlatılacağı Ve Bir Oyun Oynanacağı Söylenir.

Öyküde Kuş, Kedi Ve Köpek Olduğu Açıklanır. Çocukları Öyküdeki Oyuna Hazırlamak İçin, Onlara Kuş, Kedi Ve Köpek Arasındaki Benzerlik Ve Farklılıklar Sorulur.

Öğretmen Çocuklara Aşağıdaki Öyküyü Canlandırarak Anlatır: “Ormandaki Hayvanlar Birbirleriyle ‘Beni Harekete Geçir’ Oyununu Oynamaya Karar Vermişler. Oyunu Önce Kuş Başlatmış. Kuş, Kanatlarını Bir Kez Çırparak Kediye Dokunmuş. Kedi Olduğu Yerde İki Kez Mırlayarak Köpeğe Dokunmuş. Köpek De Üç Kez Ayaklarını Yere Vurarak Kuşa Dokunmuş. Sonra Yine Kuş, Kanatlarını Bir Kez Çırparak Kediye Dokunmuş. Kedi Olduğu Yerde İki Kez Mırlayarak Köpeğe Dokunmuş. Köpek De Üç Kez Ayaklarını Yere Vurarak Tekrar Kuşa Dokunmuş. Sıra Tekrar Kuşa Gelmiş. Hepsi Birbirlerini Harekete Geçirerek Ormanda İlerlemişler.”

Öğretmen, Öyküyü Canlandırdıktan Sonra Çocukları Öyküdeki Hayvanların Oyununa Katılmaya Davet Eder. Çocuklara Oyunu Nasıl Oynayacaklarını Göstermek İçin Yanına Sınıftan İki Çocuğu Da Alarak Oyunu Başlatır.

Oyun Daha Sonra Çocukların Önceden Oluşturdukları Örüntüler Üzerinden De Oynanır. Oyun Farklı Örüntüler Oluşturularak Çeşitlendirilebilir.

Etkinliğin Kazanımları
Bilişsel Gelişim
Kazanım 14. Nesnelerle Örüntü Oluşturur. (Modele Bakarak Nesnelerle Örüntü Oluşturur. Nesnelerle Özgün Bir Örüntü Oluşturur.)

Dil Gelişimi
Kazanım 10. Görsel Materyalleri Okur. (Görsel Materyalleri İnceler.)

Motor Gelişim
Kazanım 1. Yer Değiştirme Hareketleri Yapar. (Belirtilen Sayı Kadar Zıplama, El Çırpma Ve Ayaklarını Yere Vurma Hareketlerini Yaparak İlerler. Belirtilen Sayı Kadar Hareketi Gerçekleştirir.)

Aşağıdaki Verilen Görselleri İşaretli Yerinden Kesin.

Haydi Örüntüyü Devam Ettir. Sıradaki Hayvanı Bul Ve Çerçeve İçine Yapıştır.Okul Öncesi Etkinlikler Beni Harekete Geçir

Etkinlik Değerlendirme

Oyun Oynanırken Öğretmenler Kendi Hazırladıkları Gözlem Formlarını Kullanarak, Çocuklarda Nesnelerle Örüntü Oluşturma Ve Sayı Sayma Becerilerini Her Çocuk İçin Kaydedebilirler. Aynı Şekilde Farklı Gözlem Formları Kullanılarak Çocukların Motor Gelişimleri De Kaydedilip Değerlendirme Amaçlı Çocukların Portfolyolarına Eklenir. Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 1.1’deki Hayvan Kartları Kullanılarak Çocukların Özgün Örüntü Oluşturma Becerileri Değerlendirilebilir.

Etkinliğe Aile Katılımı
• Öğretmen, ailelere çocuklarıyla birlikte enstrümanla çalınmış bir müzik parçası dinlemelerini ve bu parçanın hangi müzik aleti ile çalındığını tahmin etmelerini isteyebilir. Evde kullanılan materyallerden farklı ritimler oluşturulup birlikte bir müzik denemesi yapılabilir. İstenirse oluşturulan bu müziğin ritmine uygun hareketlerle müziğe eşlik edebilir.

• Öğretmen eğer sınıfındaki çocukların ailelerinde bir müzik aleti çalan kişi var ise onu sınıfa davet edip, çocuklara çaldığı müzik aletini tanıtması, nasıl çalındığını göstermesi ve mümkünse kısa bir konser vermesini isteyebilir.

Etkinlik İle İlgili Öneriler
• Öğrenme Sürecinde Öncelikle Çocukların İkili Örüntüyü Başarması, İkili Örüntüyü Başardıktan Sonra Üçlü Örüntüye
Geçilmesi Önerilir.
• Örüntüyü Doğru Gerçekleştirebilmesi İçin Çocuklara Her Seferinde Örüntü Tekrar Ettirilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.