Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okul Öncesi Etkinlikler Bizim Orkestramız

Okul Öncesi Etkinlikler Bizim Orkestramız

Okul Öncesi Etkinlikler Bizim Orkestramız

Okul Öncesi Etkinlikler Bizim Orkestramız.

Etkinlik Çeşidi: Müzik Ve Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Müzik Aletleri Çalan Müzisyen Görselleri (Ek 1), Müzik Aletleri (Ritim Çubukları, Zil, Davul, Vb.) Müzik Çalar, Yapıştırıcı,
Çocuk Etkinlik Kitabı

Sözcük Ve Kavramlar
Müzisyen, Orkestra
Zıt: Hızlı – Yavaş.

Öğrenme Süreci
Öğretmen çocuklar sınıfa gelmeden önce (çocukların görebileceği yükseklikte olacak şekilde) duvarlara müzisyenlerin müzik aletleri ile birlikte görsellerini yapıştırır (Ek 1).

Çocukların dikkati duvarlara yapıştırılan görsellere çekilir. Görseldeki müzik aletlerinin isimleri, kullanım amaçları, nasıl kullanıldığı hakkında çocuklarla sohbet edilir.

Öğretmen hafif bir müzik açarak dinlenen müziklerde kullanılan müzik aletlerinin neler olabileceği, müzik aleti çalan kişilere ne denildiği gibi sorular sorar. Çocukların sorulara verdiği yanıtlar dikkate alınarak çocuklara müzik aletleri ve müzisyenler hakkında ek bilgiler de sunulabilir.

Soru-cevap aşamasından sonra öğretmen çocuklara kısaca orkestradan söz eder. Çocukları ikişerli gruplara ayırır. Her bir gruba farklı müzik aletleri (ritim çubukları, zil, davul, vb.) dağıtır. Çocuklardan biri müzisyen, diğeri ayna olur. Öğretmen müzisyen olan çocuklardan ellerindeki müzik aletleriyle kendisinin verdiği yönergeye uygun olarak yavaş ya da hızlı ritim oluşturmalarını ister. Ayna rolündeki çocuk, müzisyen olan eşinin yaptığının aynısını elinde müzik aleti olmadan taklit eder. Öğretmen çocukların çok güzel bir orkestra oluşturmaya başladıklarını söyler.

Öğretmen bu kez ayna rolündeki çocukların müzisyen diğer grubun da dans eden çocuklar olabileceğini söyler ve böylece çocukları iki büyük gruba ayırır. Müzisyen olan çocuklara müzik aletleri verilir. Öğretmen müzik çalardan yine bir müzik açarak bu kez bu müzik eşliğinde elinde müzik aleti olan çocukların müziğin ritmine uygun ritim tutmalarını ister. Dans eden gruptaki çocuklar da müzisyen olan eşlerinin oluşturduğu ritim eşliğinde ve çalan müziğin ritmine uygun dans ederler. Daha sonra roller değiştirilerek süreç tekrarlanır.

Öğretmen çocukların aynı müzikle birbirinden farklı müzik aletleri eşliğinde farklı hareketlerle dans edebildiklerini vurgulayarak etkinliği sonlandırılır.

Keman Çalan Müzisyenin Altındaki Kutuyu İşaretle. Bateri Çalan Müzisyenin Altındaki Kutuyu Boya.
Okul Öncesi Etkinlikler Bizim Orkestramız

Bizim Orkestramız
Bu Bir Orkestra Ve Bu Kişiler De Müzisyenler.
Aşağıdaki Görselde Hangi Müzik Aletlerini Görüyorsun Söyle.
Sen Hangi Müzik Aletlerini Çalmak İstersin? Söyle. Şimdi Sen De Kendini Bu Orkestrada Bir Yere Çiz.
Okul Öncesi Etkinlikler Bizim Orkestramız
Değerlendirme
Etkinlik sırasında çocukların öğretmen tarafından verilen yönergelere ve yöneltilen sorulara verdikleri yanıtlar, dil gelişimi ve bilişsel gelişim açısından gözlemlenerek bu gözlemler öğretmen tarafından geliştirilecek gözlem formuna kayıt edilir.

Çocuk Etkinlik Kitabı’nda yer alan Etkinlik 2-1 ve 2-2 çalışma kâğıtları çocuklara dağıtılarak, çocukların müzik aletlerini tanıma, kullanım amaçları ve müzisyenlik hakkındaki bilgileri değerlendirilir. Çocukların doldurdukları çalışma kâğıtları çocukların portfolyolarına eklenebilir.

Aile Katılımı
Öğretmen, ailelere çocuklarıyla birlikte enstrümanla çalınmış bir müzik parçası dinlemelerini ve bu parçanın hangi müzik aleti ile çalındığını tahmin etmelerini isteyebilir. Evde kullanılan materyallerden farklı ritimler oluşturulup birlikte bir müzik denemesi yapılabilir. İstenirse oluşturulan bu müziğin ritmine uygun hareketlerle müziğe eşlik edebilir.

Öğretmen eğer sınıfındaki çocukların ailelerinde bir müzik aleti çalan kişi var ise onu sınıfa davet edip, çocuklara çaldığı müzik aletini tanıtması, nasıl çalındığını göstermesi ve mümkünse kısa bir konser vermesini isteyebilir.

Özel Anaokulları İçin Tıklayın.

Kazanımlar

Bilişsel Gelişim

Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/ varlığın adını, kullanım amaçlarını söyler.)

Dil Gelişimi
Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Sözel yönergeleri yerine getirir.)

Motor Gelişim

Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder.)

Öneriler
Öğretmen diğer sınıflarda bulunan farklı müzik aletlerini sınıfına getirip çocukların deneyimlemesi için zaman
zaman sınıfında bu çalışmayı tekrarlayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.