Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okul Öncesi Etkinlikler Boylarımızı Ölçüyoruz

Okul Öncesi Etkinlikler Boylarımızı Ölçüyoruz

Okul Öncesi Etkinlikler Boylarımızı Ölçüyoruz

Okul Öncesi Etkinlikler Boylarımızı Ölçüyoruz Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Matematik Ve Hareket (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Ayak İzi Ve Hayvan Görselleri (Fil, Ayı, Tavşan, Kedi) (Ek 14), Görsellerin Konulacağı Kutu, Çocukların Boy Uzunluklarının Yazılacağı Tablo, İp.

Öğrenme Süreci
Çocuklar Sınıfa Gelmeden Önce Öğretmen Yerlere Çeşitli Hayvanlara (Fil, Ayı, Tavşan, Kedi) Ait Ayak İzleri Yapıştırır (Ek 14) Ve Uygun Görülen Bir Yere Parkur Yerleştirir. Parkurun Sonuna İçerisinde Ayak İzleri Ve Ait Oldukları Hayvanların Görselleri Olan Bir Kutu Gizlenir. Çocuklar Sınıfa Geldiğinde Dikkatleri Yerdeki Ayak İzlerine Çekilir. “Bu Ayak İzleri Kimlere Ait Olabilir?”, “Sınıfımıza Nasıl Gelmiş Olabilirler?” Soruları Sorulur Ve Çocukların Tahminleri Dinlenir. Öğretmen Çocuklara “Sınıfımıza Kimin Girdiğini Bulmak İçin Birer Dedektif Olmaya Ne Dersiniz?” Der Ve Her Çocuğa Birer Büyüteç Vererek Sınıfı Ve Ayak İzlerini İncelemeleri İstenir. Bu Süreç Boyunca Çocuklara “Parmak Ucunda Yürüyerek Sınıfımızı İnceleyelim.”, “Şimdi Çok Yavaş Hareket Edelim.” Gibi Yönergeler Verilir.

Daha Sonra Parkurun Olduğu Yere Geçilir. Ayak İzleri Parkur Boyunca Devam Etmektedir. Çocuklar Parkurda Daha Önceden Gerilen İpin Altından Sürünerek Geçip Göle Gelirler. Göldeki Taşlardan Çift Ayak Zıplayarak Geçip Parkuru Tamamlarlar.

Parkurun Sonundaki Ayak İzleri Kutunun Gizlendiği Yeri İşaret Etmektedir. Kutu Açılır. İçerisindeki Ayak İzleri Ve Ait Oldukları Hayvanların Görselleri İncelenir. Hangi Hayvanın Ayağının Daha Büyük Hangisinin Daha Küçük Olduğu Karşılaştırılır Ve Ayak İzleri Büyükten Küçüğe Doğru Sıralanır. Hayvanlar Kutunun İçine Sınıfı Neden Ziyaret Ettiklerini Açıklayan Bir Mektup Bırakmışlardır. Parkur Görseli Etkinlik Sonunda Yer Almaktadır.

Mektupta Hayvanların Çocukların Boylarını Merak Ettikleri Ve Onlardan Boylarını Kendi Ayak İzleri İle Ölçüp Bir Grafik Hazırlayıp Kendilerine Yollamalarını İstedikleri Yazılır. Her Çocuk Sıra İle Kendine Bir Ayak İzi Seçer Ve Yere Yatar. Diğer Çocuklar Yere Yatan Çocuğun Boyunu Seçtiği Ayak İzi İle Ölçüp Bir Boy Tablosu Oluştururlar. Hazırlanan Tablo Hayvanlara Yollanmak İçin Kutuya Konulur Ve Etkinlik Sonlandırılır.

Boylarımızı Ölçüyoruz
Aşağıdaki Ayak İzlerini Kes.
Okul Öncesi Etkinlikler Boylarımızı Ölçüyoruz

Boylarımızı Ölçüyoruz 2
Kesilen Ayak İzleri İle Halıyı Ölç Ve Kullandığın Ayak İzleri Kadar Kutucuklara Çizgi Çiz.
Okul Öncesi Etkinlikler Boylarımızı Ölçüyoruz

Okul Öncesi Etkinlikler Boylarımızı Ölçüyoruz
Değerlendirme
Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilir:

• Boylarımızı Nasıl Ölçtük?
• Ayak İzi En Büyük Olan Hangi Hayvandı?
• Etkinlikte Hangi Aşamalarda Zorlandın? Hangi Aşamalar Kolaydı?

Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 19-2’deki Çalışma Sayfası Kullanılarak Çocukların Tahminde Bulunma Ve Standart Olmayan Birimlerle Ölçme Becerileri Değerlendirilir.

Aile Kazanımı
Ailelere Öğretmen Tarafından Evde Çeşitli Nesnelerin Uzunluğunu Önce Çocuğun El Veya Ayağı İle Sonra da Kendi El Veya Ayağıyla Ölçmeleri Ve Sonuçları Karşılaştırmaları Önerilebilir. Ölçme İşleminde Bloklar, Kalemler, Tahta Kaşıklar, Çubuklar Vb. Kullanılabilir.

Öneriler
Etkinlik Sürecinde Çocukların Katılımını Artırmak Ve Etkinliğe İlgi Çekmek İçin Öğretmenlerin De Sürece Aktif Olarak Katılmaları Önerilir.

Büyüteç Kullanımı Esnasında Çocukların Güvenli Bir Şekilde Davranmaları Takip Edilir.

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim

Kazanım 2. Nesne/Durum/Olayla İlgili Tahminde Bulunur. (Nesne/Durum/ Olayla İlgili Tahminini Söyler.)

Kazanım 8. Nesne Veya Varlıkların Özelliklerini Karşılaştırır. (Nesne/Varlıkların Büyüklüğünü, Uzunluğunu Ayırt Eder, Karşılaştırır.)

Kazanım 9. Nesne Veya Varlıkları Özelliklerine Göre Sıralar. (Nesne/Varlıkları Büyüklüklerine, Uzunluklarına Göre Sıralar.)

Kazanım 11. Nesneleri Ölçer. (Standart Olmayan Birimlerle Ölçer. Ölçme Sonucunu Söyler.)

Motor Gelişim

Kazanım 1. Yer Değiştirme Hareketleri Yapar. (Yönergeler Doğrultusunda Yürür. Çift Ayak Sıçrayarak Belirli Mesafe İlerler. Belirli Bir Mesafeyi Sürünerek Gider.)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.