Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okul Öncesi Etkinlikler Saklanan Şekiller Ve Kediler

Okul Öncesi Etkinlikler Saklanan Şekiller Ve Kediler

Okul Öncesi Etkinlikler Saklanan Şekiller Ve Kediler

Okul Öncesi Etkinlikler Saklanan Şekiller Ve Kediler Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Matematik, Türkçe, Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Farklı Boyut Ve Renklerde Hazırlanmış Geometrik Şekiller (Kare, Daire, Üçgen, Dikdörtgen), Şekil Panosu, Farklı Renklerde Ve Şekillerde Resim Kâğıtları, Boya Kalemleri,

Öğrenme Süreci
Öğretmen Çocuklar Sınıfa Gelmeden Önce Sınıfın Duvarlarına Farklı Renk, Şekil Ve Boyutta Geometrik Şekiller Yerleştirir. Çember Saatinde Çocuklara Sınıfta Bir Değişiklik Fark Edip Etmediklerini Sorar. Çocukların Fikirlerini Dinledikten Sonra, Sınıfın Duvarlarındaki Şekillere Dikkatlerini Çeker. “Şekiller Bizimle Oyun Oynamak İstiyorlar. Acaba Sınıfımızda Saklanmış Başka Şekiller Var Mı? Haydi, Şekil Avcıları Olup Onları Bulalım.” Der Ve Sınıfta Çocuklarla Birlikte Şekil Avına Çıkılır.

Öğretmen Çocuklara Şekilleri Nerede Bulduklarını Unutmamaları Gerektiğini Hatırlatır. Çocuklar Tüm Saklanmış Şekilleri Bulduktan Sonra Öğretmen Tek Tek Her Çocuğun Hangi Şekli Bulduğunu, Bulduğu Şeklin Ne Renk Olduğunu Ve Nerede Bulduğunu Tanımlamasını İster. Örneğin; “Ben Kare Buldum, Bulduğum Kare Sarı Renkte Ve Karemi Minderin Altında Buldum” Diye Tanımlaması Beklenir.

Öğretmen Çocukların Tanımlamalarını Yaptıktan Sonra Şekilleri Daha Önceden Hazırlamış Olduğu Panoya Yapıştırmalarını İster. Bu Panoda Satırlarda Geometrik Şekiller Bulunmaktadır. Çocuklar Kendi Şeklini İlgili Satırın Yanına Yapıştırır. Tüm Şekiller Panoya Yapıştırıldıktan Sonra Öğretmen Her Şeklin Karşısına Kaç Tane Şekil Yapıştığını Çocuklarla Sayarak Belirler Ve Satırın Sonuna O Sayıyı Yazar. Pano Çocuklarla Birlikte İncelendikten Sonra Öğretmen “Demek Ki Sınıfımızda En Çok ……, En Az ……. Saklanmış” Şeklinde Açıklama Yapar.

Öğretmen “Çocuklar Size Şekillerle İlgili Bir Öykü Anlatmak İstiyorum.” Der Ve Aşağıdaki Öyküyü Anlatır. “Şehrin En Güzel Yerinde Kocaman Bir Köşk Varmış, Bu Köşkün Tüm Odaları Farklı Şekillerdeymiş Ve Duvarlarında da Şekiller Kaplıymış. Bu Kocaman Köşkte Mercan Adında Yaşlı Bir Teyze Tek Başına Yaşıyormuş. Kedileri Çok Seven Bu Teyze Köşkte Kedi Beslemeye Karar Vermiş. Ertesi Gün Dışarı Çıkıp Tüyleri Bembeyaz Mavi Gözlü Pembe Patileri Olan Tombul Bir Kedi Sahiplenmiş. Kedinin Karnı Çok Şişkinmiş. Öğretmen Çocuklara “Sizce Bu Kedinin Karnı Neden Bu Kadar Şişkin Olabilir?” Diye Sorar. Çocuklardan Gelen Cevaplardan Sonra Devam Eder. “Bir Hafta Sonra Kedinin …. (Şekil Sayısı Kadar Kedi Yavrusu) Yavrusu Olmuş. Minik Yavrular Yürümeye Başladıktan Sonra Köşkün Odalarını Gezmeye Başlamışlar. Köşkte Çok Fazla Oda Varmış Bunlar Üçgen Odalar, Kare Odalar, Dikdörtgen Odalar Ve Yuvarlak Odalar Şeklindeymiş. Ayrıca Köşkün Bahçesi De Çok Büyük Ve Çok Güzelmiş. Bir Gün Yavrular Saklambaç Oynamaya Karar Vermişler. Hepsi Farklı Odalarda Farklı Yerlere Saklanmışlar. Mercan Teyze Yavruları Beslemek İçin Yavruları Aramaya Başlamış Ama Aramış Aramış Yavruları Bir Türlü Bulamamış.”
Öğretmen Çocuklara Mercan Teyzenin Kedi Yavrularını Bulmasına Yardım Etmeleri Gerektiğini Söyler.

Her Çocuğa Farklı Renkte Kâğıtlar Dağıtılır. Öğretmen Çocuklarda Seçtiği Şekildeki Odanın İçini Çizmelerini İster. Daha Sonra Bu Odanın İçine Minik Bir Kedi Yavrusunu Saklamasını İster.

Çocuklar Çizdikleri Bu Resimleri Birbirlerine Anlatırlar. Çocukların Çizdiği Resimler Sınıf Panosunda Sergilenebilir.

Etkinlik Saklanan Şekiller Ve Kediler
Kedi Yavrularını Odada İstediğin Yere Çiz.
Okul Öncesi Etkinlikler Saklanan Şekiller Ve Kediler

Etkinlik Saklanan Şekiller Ve Kediler-2
Aşağıdaki Kale Resminde Hangi Geometrik Şekilden Kaç Adet Olduğunu Say Ve Grafikte Boya.
Okul Öncesi Etkinlikler Saklanan Şekiller Ve Kediler

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim

Kazanım 1. Nesne/Durum/Olaya Dik- Katini Verir. (Dikkat Edilmesi Gereken Nesne/Durum/Olaya Odaklanır. Dikkatini Çeken Nesne/Durum/Olayı Ayrıntılarıyla Açıklar.)

Kazanım 4. Nesneleri Sayar. (İleriye Doğru Birer Birer Ritmik Sayar.)

Kazanım 10. Mekânda Konumla İlgili Yönergeleri Uygular. (Nesnenin Mekândaki Konumunu Söyler.)

Kazanım 12. Geometrik Şekilleri Tanır. (Gösterilen Geometrik Şeklin İsmini Söyler.)

Kazanım 20. Nesne/Sembollerle Grafik Hazırlar. (Nesneleri Kullanarak Grafik Oluşturur.)

Dil Gelişimi

Kazanım 3. Söz Dizimi Kurallarına Göre Cümle Kurar. (Düz Cümle, Olumsuz Cümle, Soru Cümlesi Ve Bileşik Cümle Kurar.)

Kazanım 10. Görsel Materyalleri Okur. (Görsel Materyalleri İnceler. Görsel Materyalleri Açıklar. Görsel Materyallerle İlgili Sorular Sorar. Görsel Materyallerle İlgili Sorulara Cevap Verir. Görsel Materyalleri Kullanarak Olay, Öykü Gibi Kompozisyonlar Oluşturur.)

Değerlendirme
Etkinlik Sırasında Öğretmen Tarafından Çocuklara Sorulan Sorulara Verilen Yanıtlarla İlgili Anekdot Kayıtlar Alınıp Çocukların Portfolyolarına Eklenir. Ayrıca Çocukların Yapmış Olduğu Resimler Ve Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 18-1 Ve 18-2’deki Çalışma Kâğıtları Da Portfolyoya Eklenebilir.
Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilir:

• Sınıfımıza En Az Ve En Çok Hangi Şekil Saklanmış?
• Evinizde Kediniz Ya Da Bir Evcil Hayvanınız Var Mı? Varsa O Evde Nerelere Saklanıyor?

Aile Katılımı
• Ailelerden Çocuklarıyla Evde Ya Da Parkta Saklambaç Oynamaları Ve Kim Kimi Buldu İse Bulduğu Yeri Tanımlaması İstenebilir.

• Aile Katılım Çalışmasında Sınıfa Etkinlik Uygulamaya Gelen Ailelere, Sınıfta Materyal Saklama Ve Bulunduğu Yeri Mekânda Konum İle İlgili Kavramlarla Açıklama Oyunu Oynamaları İçin Hazırlık Yapmaları Ailelerden İstenebilir.

Öneriler
Çocuklardan Herhangi Bir Nesneyi Vermesi Veya Getirmesi İstendiğinde Hem Öğretmenin Hem De Çocukların Tanımlayıcı İfadeler Kullanması Önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.