Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okul Öncesi Etkinlikler Seslerle Oynuyorum

Okul Öncesi Etkinlikler Seslerle Oynuyorum

Okul Öncesi Etkinlikler Seslerle Oynuyorum

Okul Öncesi Etkinlikler Seslerle Oynuyorum Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Müzik Ve Türkçe (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Müzik Aletleri (Ritim Çubukları, Davul, Ziller, Marakas Vb.), Üzerinde Çeşitli Eylemleri Gösteren Görsel Kartlar (Ek 6), Kese, Hızlı Ve Yavaş Ritimde Müzik CD’leri

Sanat Ve Drama Etkinliği Meyvelerim Pazarda Etkinliği İçin Tıklayın.

Sözcük Ve Kavramlar
Ritim
Zıt: Hızlı-Yavaş.

Öğrenme Süreci
Öğretmen Güne Başlama Zamanında Çocukların Dikkatini Müzik Merkezine Çeker. Çocuklara “Çocuklar, Müzik Aletlerimiz Boş Boş Durmaktan Yorulmuş, Sanırım Bizlerle Konuşmak İstiyorlar. Haydi, Onlarla Konuşalım.” der Ve Her Çocuğa Bir Müzik Aleti Verir. Çocuklara Bir Süre Müzik Aletleriyle Oynamaları İçin Zaman Tanır. Daha Sonra Sırayla Her Çocuğun, Elindeki Müzik Aletiyle Ritim Tutması İstenir. Her Müzik Aletinin Çıkardığı Ses Dinlenir. Sonrasında Öğretmen “Haydi Şimdi Bir Ritim Çalışması Yapalım” der Ve Bir Ritim Çalar. Her Çocuktan Verdiği Ritmi Elindeki Müzik Aletiyle Tekrar Etmesi İstenir. Süreç Birkaç Kez Tekrarlanır. Sonrasında “Biz Bu Sesleri Müzik Aletleri Olmadan Da Çıkarabiliriz.” Diyerek Bedenleri İle Ritim Tutmaları İçin Model Olur.

Öğretmen Üzerinde Çeşitli Eylemleri Gösteren Kartların Olduğu Keseyi Çocuklara Gösterir (Ek 6). “Şimdi Sırayla Keseden Bir Kart Çekeceğiz Ve Herkes Çektiği Kart İle İlgili Bir Cümle Kuracak.” Der. Kurduğunuz Cümleyi Elinizdeki Müzik Aletinizle Seslendirmenizi İstiyorum.” Diyerek Süreci Çocuklara Özetler. Öğretmen Önce Çocuklara Model Olur Ve Keseden Bir Kart Çeker. Çekilen Görselle (Örneğin; Oyun Oynayan Çocuklar) İlgili Bir Cümle Kurar. Örneğin; Çocuk-lar Top Oy-nu-yor. Müzik Aleti İle Bu Cümleyi Ritim Tutarak Söyler. Daha Sonra Çocuklar, Keseden Sırayla Birer Kart Çeker, Çektiği Görseli İnceler, Açıklar Ve Müzik Aletleri İle Ritim Tutarak Görseli Söyler. Bu Sırada Diğer Çocuklar Ellerindeki Müzik Aletleriyle Arkadaşlarının Ritmine Eşlik Ederler. Öğretmen Oluşturulan Ritimlerin Hızlı Ya Da Yavaş Olduğunu Vurgular. Tüm Çocukların Görsel Kartları Çekip Kendi Cümleleriyle Ritim Tutmalarına Fırsat Verilir. Öğretmen Ortaya Çıkan Cümleyi Bazen Hızlı, Bazen De Yavaş Ritim İle Çalmaları İçin Çocukları Yönlendirir.

Daha Sonra Hızlı Ve Yavaş Ritimde Çalınan Müziklere Eşlik Edilerek Sınıfta Ritim Çalışmaları Yapılır.

Seslerle Oynuyorum
Aşağıdaki Görselleri Kullanarak Bir Cümle Oluştur. Cümleyi Bir Ritim Eşliğinde Söyle.
Okul Öncesi Etkinlikler Seslerle Oynuyorum

Kazanımlar

Dil Gelişimi
Kazanım 3. Söz Dizimi Kurallarına Göre Cümle Kurar. (Düz Cümle Kurar. Cümlelerinde Öğeleri Doğru Kullanır.) Kazanım 10. Görsel Materyalleri Okur. (Görsel Materyalleri İnceler. Görsel Materyalleri Açıklar.)

Motor Gelişim
Kazanım 5. Müzik Ve Ritim Eşliğinde Hareket Eder. (Bedenini, Nesneleri Ve Vurmalı Çalgıları Kullanarak Ritim Çalışması Yapar.)

Değerlendirme
Öğretmen Etkinlik Sürecinde Çocukların Çocuk Etkinlik Kitabı Etkinlik 12’deki Görsellere İlişkin Düz Cümle Kurmaları İle İlgili Anekdot Kayıtlar Alıp Bunları Daha Sonra Portfolyolarında Kullanmak Üzere Kaydeder. Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilir:

• Hangi Müzik Aletiyle Ritim Tuttun?
• En Çok Hangi Müzik Aletinin Sesini Beğendin? Neden?

Aile Katılımı
Küçük Pet Şişelerin İçine Kum Ya Da Çakıl Taşları Koyarak Marakas Yapıp, Sevdikleri Bir Şarkıya Birlikte Ritim Tutmaları Öğretmen Tarafından Ailelere Önerilebilir.

Öneriler
Sınıfta Müzik Aletleri Yoksa Öğretmen Kendisi De Atık Materyallerden Müzik Aletleri Yapabilir. Önemli Olan Ritim Çalışması Yapmak Olduğu İçin Ritmi Elleri Veya Vücut Kısımları Veya Çevresindeki Nesneler Yardımıyla da Tutabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.