Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okul Öncesi Etkinlikler Tasarım Ayakkabılar

Okul Öncesi Etkinlikler Tasarım Ayakkabılar

Okul Öncesi Etkinlikler Tasarım Ayakkabılar

Okul Öncesi Etkinlikler Tasarım Ayakkabılar Etkinliği Uygulamalı Örneği.

Etkinlik Çeşidi: Okuma-Yazmaya Hazırlık Ve Sanat Etkinliği (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Ve Bireysel Etkinlik)

Materyaller
Renkli Kurdeleler, Düğmeler, Keçeler, Evalar, Kâğıtlar, Boya Kalemleri, Oyun Hamurları, Kapaklar, Ayakkabı Görselleri.

Sözcük Ve Kavramlar
Tasarım, Yazı
Zıt: Başlangıç-Bitiş.

Öğrenme Süreci
Öğretmen Çocuklara Bugün Çok Güzel Bir Öykü Anlatacağını Söyler. “Ayakkabıcı Amca” İsimli Kısa Öykü Çocuklara Anlatılır. Öyküde Renkli Renkli Ayakkabılar Tasarlayan Bir Ayakkabıcı Amca Bulunmaktadır. Öykünün İçinde Geçen Tasarım, “Aklımızda Canlandırdığımız Biçim Ve Düşünceler.” Şeklinde Tanımlanır. Ayakkabıcı Amca Tasarladığı Ayakkabıları Sahiplerine Verirken İçlerine Onlar İçin Güzel Notlar Yazmaktadır. Öğretmen Bir Notu Çocuklara Gösterir Ve Üzerinde Yazan Notu Okur. “Bu Ayakkabı Senin İçin Tasarlandı. Sen Bu Ayakkabıyı Giyerek Okula Gidecek Ve Orada Çeşitli Etkinlikler Yapacak Ve Çok Güzel Zamanlar Geçireceksin”.

Çocuklar Notu Elden Ele Geçirir Ve İncelerler. Nottaki Yazıya Dikkat Çekilir. Sınıfta Başka Nerelerde Yazıların Olduğu Aranır. Nottaki Yazının Başlangıcı Ve Bitişi Çocuklara Gösterilir.

Öyküden Yola Çıkarak Çocuklara Onların Da Ayakkabıcı Amca Gibi Bir Ayakkabı Tasarlayabilecekleri Söylenir. Çocuklara Önceden Fon Kartonuna Hazırlanmış Ayakkabı Görselleri Ve Çeşitli Materyaller (Renkli Kurdeleler, Düğmeler, Keçeler, Evalar, Kâğıtlar, Boya Kalemleri, Oyun Hamurları) Dağıtılır. Bu Materyalleri Kullanarak Ayakkabılar Tasarlamaları İstenir.

Tasarlanan Ayakkabılar İncelenir, Çocuklara Bu Ayakkabıları Kime Hediye Edebileceklerini Düşünmeleri Söylenir. Hediye Edecekleri Kişiler İçin Notlar Düşünmeleri İstenir. Çocuklar Duygu Ve Düşüncelerini Öğretmenlerine Yazdırır Ve Not Haline Getirip Ayakkabılara İliştirirler.

Pazara Gidelim
Meyve Ve Sebzeleri Kes Ve Bir Sonraki Sayfadaki Sepetlere Yapıştır.
Okul Öncesi Etkinlikler Tasarım Ayakkabılar

Kazanımlar

Dil Gelişimi

Kazanım 11. Okuma Farkındalığı Gösterir. (Çevresinde Bulunan Yazılı Materyaller Hakkında Konuşur.)

Kazanım 12. Yazı Farkındalığı Gösterir. (Çevresindeki Yazıları Gösterir. Yazının Yönünü Gösterir. Duygu Ve Düşüncelerini Bir Yetişkine Yazdırır.)

Sosyal Ve Duygusal Gelişim

Kazanım 3. Kendini Yaratıcı Yollarla İfade Eder. (Duygu, Düşünce Ve Hayallerini Özgün Yollarla İfade Eder. Özgün Özellikler Taşıyan Ürünler Oluşturur.)

Değerlendirme
Çocukların Tasarladığı Ayakkabılardan Bir Ayakkabı Sergisi Oluşturulur Ve Her Çocuk Kendi Tasarladığı Ayakkabıyı Gelen Ziyaretçilere Tanıtır.

Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 26’daki Çalışma Kâğıdı Çocuklara Dağıtılarak, Çocukların Tasarımları Değerlendirilir Ve Çocukların Portfolyolarına Eklenir.

Aile Katılımı
Ailelere Çocuklarıyla Birlikte Evdeki Ayakkabılardan En Beğendikleri Ayakkabıyı Modele Bakarak Çizmeleri Önerilebilir.

Öneriler
Etkinlik Sürecinde Öğretmen Farklı Farklı Ayakkabı Görsellerini Çocuklara Bilgisayardan Gösterebilir. Bu Örneklerden Çocuklar Ayakkabı Tasarımlarında Fikirler Alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.