Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okul Öncesi Oyun Etkinliği Heykeller Müzesi

Okul Öncesi Oyun Etkinliği Heykeller Müzesi

Okul Öncesi Oyun Etkinliği Heykeller Müzesi

Okul Öncesi Oyun Etkinliği Heykeller Müzesi Örnek Uygulaması.

Etkinlik Çeşidi: Oyun (Büyük Grup Ve Küçük Grup Etkinliği)

Materyaller
Farklı Heykel (Buz, Kum, Mermer, Ahşap, Demir) Görselleri

Sözcük Ve Kavramlar
Heykel, Heykeltıraş, Form
Duygu: Mutlu, Üzgün, Kızgın, Korkmuş, Şaşkın
Zıt: Hareketli-Hareketsiz.

Öğrenme Süreci

Öğretmen, Güne Başlama Zamanında Çocuklara “Bugün Sınıfımızı Farklı Bir Amaç İçin Kullanacağız” Der Ve Sınıfın Bir “Heykeller Müzesi” Olduğunu Söyleyerek, Çocuklara Heykelin Ne Demek Olduğunu Sorar. Her Çocuğun Fikri Dikkatlice Dinlendikten Sonra “Heykel, Mermer, Tahta, Demir, Vb. Maddelerden Oluşturulan Üç Boyutlu Sanatsal Formlara Denir” “Bu Heykelleri Yapan Kişilere De Heykeltıraş Denir” Diyerek Açıklama Yapar.

Çocuklara Farklı Malzemelerden Yapılmış (Kum, Mermer, Ahşap, Buz, Demir Vb.) Heykel Görselleri (Ek 15) Gösterilir. Her Heykel İle İlgili Olarak, “Hangi Malzemeden Yapıldığı? Sen Olsaydın Nasıl Bir Heykel Yapardın?” Vb. Sorular Sorularak Çocukların Dikkatlerini Heykellere Odaklamaları Ve Dikkatini Çeken Durum ya da Olayı Ayrıntılarıyla Açıklamaları İstenir. Aynı Zamanda Çocukların Heykeller Üzerinde Düşünmeleri Ve Fikirlerini Paylaşmaları Sağlanır.

Çocuklar İkişerli Eş Olur. Çocuklardan Biri Heykel Diğeri Heykeltıraş Olur. Çocuklar Gösterilen Heykel Görselleri Arasından İstediği Bir Tanesini Seçerler. Daha Sonra Heykeltıraş Olan Çocuk Arkadaşına Dokunarak Görseldeki Heykelin Formunu Vermeye Çalışır. Çocuklar Bu Süreçte Duygu, Düşünce Ve Hayallerini Özgün Yollarla İfade Etmeye Çalışırlar. Form Verme Sürecinde Öğretmen Çocukların Yanlarına Gider, Onlara Yardım Eder, Fikirler Verir, Onların Fikirlerini Dinler. Öğretmen DON Dediğinde Tüm Heykeller Hareketsiz Dururlar. Öğretmen Heykellerin Aralarında Dolaşarak Destekleyici Sözler Söyler Ve Fotoğraflarını Çeker. Eşler Yer Değiştirir Ve Heykel Olanlar Bu Sefer Heykeltıraş Olurlar. Oyun Her İki Çocuğun Da Farklı Roller Almasıyla Tamamlanır.

Daha Sonra Öğretmen Tüm Çocuklara Birlikte Aynı Yönergeyi Verir. Her Çocuğun Bu Yönergelere Uygun Heykeller Olmasını İster. “Burası Dünyanın En Komik/Korkmuş/Kızgın/Şaşkın/Üzgün Heykellerinin Olduğu Bir Müzeymiş, Bakalım Bu Müzenin En Komik / Korkmuş / Kızgın / Şaşkın / Üzgün Heykeli Hangisi?” Gibi Yönergelerle Çocukların O Verilen Duyguyu Yansıtmaları Beklenir. Her Çocuk Neden Komik / Korkmuş / Kızgın / Şaşkın / Üzgün Bir Heykel Olduğunu Anlatır.

Heykeller Müzesi
Haydi Bu Yarım Heykeli Tamamla.
Okul Öncesi Oyun Etkinliği Heykeller Müzesi

Heykeller Müzesi-2
Sen Bir Heykeltraşsın. Aşağıya İstediğin Bir Heykeli Çiz.

Okul Öncesi Oyun Etkinliği Heykeller Müzesi
Değerlendirme
Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilir:

-Sınıfımızda Hangi Heykelleri Canlandırdık?
-En Çok Hangi Heykeli Beğendin?
-Heykeltıraşların Yaptığı İş Eğlenceli mi? Neden?
-Daha Önce Müzeye Gittiniz mi? Müzede Neler Gördünüz?

Öğretmen, Çocuklar Heykel Formunu Oluşturduğunda Fotoğrafını Çeker Ve Portfolyo Dosyasına Eklenebilir.
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 20-2’deki Çalışma Sayfası Çocuklara Verilerek Çocukların İstedikleri Bir Heykeli Çizmeleri Ve Bu Etkinlik Sayfasının Çocukların Portfolyolarında Yer Alarak Değerlendirilmesi Sağlanır.

Aile Katılımı
Sınıfa Eğer Varsa Ebeveynler Arasından Bir Heykeltıraş ya da Bir Müze Görevlisi Davet Edilebilir. Aile Katılım Sürecinde Çocuklarla Mesleği İle İlgili Sohbet Etmesi İçin Fırsat Yaratılabilir.

Ailelere Çocuklarıyla Birlikte Müzik Eşliğinde Dans Etmelerini, Müzik Bittiğinde Hareketsiz Kalıp Bir Heykel Ve Bir Duygu İfadesini Canlandırmaları, Diğer Ebeveynin Bu Formla İlgili Tahminde Bulunması İstenebilir. İki ya da Üç Heykelin Neyi Ve Hangi Duyguyu Canlandırdığını Tahmin Etmesi İstenebilir.

Öğretmen Tarafından Ailelere Çocuklarıyla Birlikte Şehirlerinde Bulunan Bir Heykel Müzesini Ziyaret İçin Plan Yapmaları İstenebilir. Gitmeden Önce İnternetten Bu Müzede Neler Olduğunu Araştırmaları Ve Çocuklarının İlgisini Çekecek Birkaç Heykelin Çıktısını Alıp Ziyaret Sırasında Müzede O Heykellerin Asıllarını Bulmaları Ve Müze Ziyareti Bittiğinde Orada En İlgilerini Çeken Bir Heykelin Evde Resmini Ya Da Hamurdan Benzerini Yapmaları Önerilebilir.

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim

Kazanım 1. Nesne/Durum/Olaya Dikkatini Verir. (Dikkat Edilmesi Gereken Nesne/ Durum/ Olaya Odaklanır. Dikkatini Çeken Nesne/ Durum/ Olayı Ayrıntılarıyla Açıklar.)

Kazanım 5. Nesne Veya Varlıkları Gözlemler. (Nesne/ Varlığın Şeklini, Yapıldığı Malzemeyi Söyler.)

Sosyal Ve Duygusal Gelişimi

Kazanım 3. Kendini Yaratıcı Yollarla İfade Eder. (Duygu, Düşünce Ve Hayallerini Özgün Yollarla İfade Eder.)

Kazanım 5. Bir Olay Veya Durumla İlgili Olumlu/ Olumsuz Duygularını Uygun Yollarla Gösterir. (Olumlu/ Olumsuz Duygularını Sözel İfadeler Kullanarak Açıklar.)

Kazanım 14. Sanat Eserlerinin Değerini Fark Eder. (Sanat Eserlerinde Gördüklerini Söyler. Sanat Eserleri İle İlgili Duygularını Açıklar.)

Öneriler
Öğretmen, Sanal Bir Heykel Müzesine Gezi Düzenleyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.