Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okul Öncesi Oyunlarının Faydaları

Okul Öncesi Oyunlarının Faydaları

Okul Öncesi Oyunlarının Faydaları

Okul Öncesi Oyunlarının Faydaları Nelerdir? Oyunun Önemi Nedir.

Oyunlar çocukların fiziksel-zihinsel gelişimi, sosyal ve duygusal gelişimi, zihin ve dil gelişimi açısından oldukça önemlidir. Oyun bir çocuğun sevgiden sonra gelen en önemli ruhsal ihtiyaçlarından biridir. Çocuk oyun sayesinde hayatı anlamaya başlar. Oyunlar, çocuğun eğlenerek öğrenmesinde ilk basamağı oluşturur. Oyunla eğitimde çocuk, yaparak ve yaşayarak öğrenir. Dokunur, görür, koklar, dinler, tadına bakar ve hisseder. Bu sayede bütün duyularını kullanmış olur. Böylece daha kalıcı ve doğal bir öğrenme süreci gerçekleşmiş olur.

Okul öncesi dönem oyunları büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde oynanan oyunlar sayesinde çocuklar birçok konuyu eğlenerek öğrenirler. Bildiğiniz gibi çocukların ilgileri hemen dağılır. Bu yüzden çocuklar için oyunlar eğitim ve öğretimde en iyi yollardan biridir. Oyunlar çocuklar için heyecan ve eğlence kaynağı olmanın yanı sıra okula da hazırlık niteliği taşımaktadır.

Kreş Nedir? Anaokulu İle Farkları Nelerdir? Okuma İçin Tıklayın.

Okul öncesi oyunlarının faydalarını ve aktiviteleri şöyle sıralayabiliriz:

Fiziksel Gelişim ve Motor Becerileri
Oyun oynarken bazı hareketlerin sürekli tekrarlanması çocuğun kas gelişimini hızlandırır. Yürüme, koşa, zıplama, sallanma gibi etkinlikler çocukların sürekli hareket etmelerini sağladığı için büyük kas motor gelişimini destekler. El işi etkinlikleri, kardan adam yapma ya da resim çizmek gibi şeyler çocuğun hem el göz koordinasyonunu hem de hayal gücünün gelişmesini sağlar.

Bellekte Tutma ve Zihinsel Gelişim
Çocuklara özel masa oyunları veya diğer benzer etkileşimli oyunlar zihinlerinin çalışmasını sağladığı için önemlidir. Bu tarz oyunları oynarken çocuklar aktif olarak düşündükleri için zihinleri gelişir. Örneğin hafıza oyunları, haydi anlat, renkli küpler ve farkı bul gibi oyunlar çocuğun öngörüsünü güçlendirir, sistemli düşünmesini sağlar ve aynı zamanda unutkanlığa da iyi gelmektedir.
Çocuk oyun yoluyla, gerçek yaşamda kendisini rahatsız eden durumları veya diğer kişilerle paylaşamadığı olumsuz duyguları ifade edebilir ve bu olayları sembolik olarak oyununa yansıtabilir.

Sosyal Beceriler
Oyunların çocuklar için bir diğer faydası da sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Örneğin, grupça oynanan oyunlar sayesinde çocuklar iş birliği yapmayı, birbirlerine güvenmeyi öğrenir ve iletişim becerileri gelişir.
Sosyal beceriler, çocuklara ömürleri boyunca yardımcı olacak önemli bir gelişimsel dönüm noktasıdır ve bu tarz etkileşimli oyunları hem duygusal hem de sosyal becerilerinin gelişmesi için onlara büyük bir temel sağlayabilir.

Eğlenceli Aktiviteler
Hayvanat bahçesi, parklar, müzeler gibi yerlere gitmek çocukların dış dünyayı keşfetmelerine olanak sağlar. Çocukların farklı türde hayvanları, bitkileri keşfetmeleri okul öncesi dönemde gelişimleri için oldukça önemlidir. Birçok şehir müzesinde eğitici olduğu kadar etkileşimli özel çocuk bölümleri yer almaktadır. Bu etkileşimli bölümlerde hem başka çocuklarla oynayarak sosyal yönden gelişebilirler hem de eğlenceli oyunlar sayesinde zihinsel olarak gelişirler.

El Becerileri
Okul öncesi oyunları çocuklara el becerisi de kazandırır. Örneğin oyun hamurları, yapbozlar, makas ile kağıt şekillendirme, boncuk dizme yarışı gibi oyunlar hem çocuğun el becerisini hem de el-göz koordinasyonunu geliştirir.

Dil Gelişimi
Oyunlarda kullanılan dil oldukça önemlidir. Çocuklar bu sayede yeni sözcükler kazanabilir. Soru sorma ve cevap vermeyi öğrenebilir. Kurdukları hayalleri güzelce ifade edebilirler. Söylenilenleri zihinsel olarak değerlendirirler. Duygu ve düşüncelerini rahat bir şekilde anlatabilirler. Herhangi bir problemi çözebilirler veya bir konu hakkında tahminde bulunabilme yetenekleri gelişir.

Ayrıca oyunlarda dil kullanımı sayesinde çocuklar bilgileri birbirlerine aktarırlar bu sayede sosyal olarak gelişirler. Nesnelerin, araç gereçlerin adlarını, ne için kullanıldıklarını veya neden o nesneye ihtiyaç duyduklarını öğrenirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.