Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Nesneleri Bulalım

Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Nesneleri Bulalım

Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Nesneleri Bulalım

Okul Öncesi Etkinlikler, Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Nesneleri Bulalım Etkinliği Uygulaması.

Etkinlik Çeşidi: Okuma Yazmaya Hazırlık (Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Çeşitli Nesne Görsellerinin Olduğu Bilgisayarda Hazırlanmış Sunum Sayfaları (Ek 10-11-12-13), Renkli A4 Kâğıtlar, Boya Kalemleri

Öğrenme Süreci
Öğretmen Sınıftaki Perdeleri Kapatır Ve Sınıf İçerisini Loş Bir Hale Getirir. Projeksiyon Yardımıyla Çocuklara Bilgisayarda Hazırlanmış Bir Sunum Sayfasında Farklı Nesne Görselleri (Şort, Ruj, Ağaç, Kolye, Ayakkabı, Fotoğraf Makinesi, Kitap, Telefon, Çiçek, Kürek) Yansıtarak Gösterilir (Ek 10).

Öğretmen Çocuklardan Dikkatlerini Gösterilen Görsellere Odaklanmalarını, Nesneleri Çok Dikkatli İncelemelerini Ve Gördükleri Nesne Görsellerini Akılda Tutmalarını İster. Bir Süre Sonra Öğretmen Projeksiyonu Kapatır, Çocuklardan Dikkatlerini Çeken Görselleri Hatırlamalarını Ve Ayrıntılarıyla Açıklamalarını İster. Öğretmen Tarafından Projeksiyon Tekrar Açılır Ve Çocukların Doğru Hatırlayıp Hatırlayamadıkları Kontrol Edilir.

Gösterilen Görsellerdeki İki Nesne Resmi (Ayakkabı Ve Çiçek) Çıkarılarak Tekrar Gösterilir Ve Hangi Nesne Görsellerinin Çıkarıldığını Çocukların Bulması Sağlanır (Ek 11). Daha Sonra İlk Gösterilen Görsellere Bir Nesne Resmi (Saksı) Eklenir Ve Bu Sefer Hangi Nesne Resminin Eklendiğini Çocuklardan Bulmaları İstenir (Ek 12).

Öğretmen Bu Sefer Projeksiyonda Farklı Nesne Görsellerinin (Tencere, Fasulye, Havuç, Makas, Şapka, Güneş, Çanta, Gazlı Kalem) Olduğu Bir Sayfa Açar (Ek 13). Yine Nesne Görsellerini Dikkatle İncelemelerini Ve Bu Kez Farklı Bir Soru Soracağını Söyleyerek Projeksiyonu Kapatır.

Bu Sefer Çocuklardan İlişkili Olduğunu Düşündükleri Görselleri Hatırlamalarını Ve Aralarında Nasıl Bir İlişki Olduğunu Açıklamalarını İster. Projeksiyon Tekrar Açılır Ve Yine Çocuklar Cevaplarını Kontrol Ederler. Öğretmen Çocuklara Hangi Nesne Görselleri İle Aralarında Bir İlişki Olduğunu Açıklamalarını Ve Böylelikle Çocukların Nesne Görsellerini Rengine, Şekline, Büyüklüğüne, Uzunluğuna, Dokusuna, Sesine, Yapıldığı Malzemeye, Tadına, Kokusuna, Miktarına Ve Kullanım Amaçlarına Göre Ayırt Edip, Eşleştirmelerini İster.

Öğretmen Çocukları Masalara Alır Ve Her Çocuğa Farklı Renklerde Kâğıtlar Dağıtır.

Öğretmen Sunumda (Ek 10 Ve Ek 13) Gösterilen Nesne Görsellerini Bu Kez Çocuklara Verir. Çocuklardan Seçtikleri Nesne Görsellerini Kâğıttan Kesip Çıkarmalarını Ve Dağıtılan Farklı Renkte Kâğıtların Üstüne İstedikleri Yere Yapıştırmaları İstenir. İsteyen Çocuklar Arkadaşlarıyla Paylaşırlar. Daha Sonra Bu Resimler Sınıftaki Panoda Sergilenir.

Nesneleri Bulalım
İlişkili Olduğunu Düşündüğün İki Nesneyi Seç. Neden İlişkili Olduğunu Açıkla.
Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Nesneleri Bulalım

Oyun Ve Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Zarfın İçindekini Bil Etkinliği İçin Tıklayın.

Kazanımlar

Bilişsel Gelişim

Kazanım 1. Nesne/Durum/Olaya Dikkatini Verir. (Dikkat Edilmesi Gereken Nesne/Durum/Olaya Odaklanır. Dikkatini Çeken Nesne/Durum/Olayı Ayrıntılarıyla Açıklar.)

Kazanım 3. Algıladıklarını Hatırlar. (Nesne/Durum/Olayı Bir Süre Sonra Yeniden Söyler. Eksilen Veya Eklenen Nesneyi Söyler.)

Kazanım 6. Nesne Veya Varlıkları Özelliklerine Göre Eşleştirir. (Nesne/Varlıkları Rengine, Şekline, Büyüklüğüne, Uzunluğuna, Sesine, Yapıldığı Malzemeye, Miktarına Ve Kullanım Amaçlarına Göre Ayırt Eder, Eşleştirir.)

Dil Gelişimi

Kazanım 10. Görsel Materyalleri Okur. (Görsel Materyalleri İnceler. Görsel Materyalleri Açıklar. Görsel Materyallerle İlgili Sorulara Cevap Verir.)

Motor Gelişim

Kazanım 4. Küçük Kas Kullanımı Gerektiren Hareketleri Yapar. (Malzemeleri Keser, Yapıştırır.)

Değerlendirme
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 17’deki Çalışma Sayfaları Uygulanarak Çocukların Öğrenmeleri Değerlendirilebilir Öğretmen Tarafından Geliştirilecek Gözlem Formuna Kayıt Edilip Değerlendirme Amaçlı Çocukların Portfolyolarına Eklenebilir.

Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilir:
• İlk Gösterilen Sayfada Hangi Görseller Vardı?
• Kaç Tane Nesne/Varlık Resmini Hatırlayabildin?
• Hangi Nesneleri Eşleştirdin? Neden?

Aile Katılımı
Öğretmen Ailelere Evde Çocuklarından Belli Bir Zamanda İstediği Kadar Nesne Bulup Getirmesini İsteyebilir. Getirdiği Nesneler Arasında Benzerlikler Bulmaları Ve Ne Yönü İle Bu İki Nesnenin İlişkili Olduğunu Belirlemeleri İstenebilir. Bu Süreçte Çocukların Düşünüp İlk Akla Gelenden Ziyade Daha Az Fark Edilebilecek Özellikleri Bulmaları Sağlanmalıdır.

Öneriler
Öğretmen Zaman Zaman Çocuklarla Basit Bellek Oyunları Oynayabilir. Masada Otururken Gözlerini Kapatmalarını, Tam Karşısında/ Yanında Oturan Arkadaşının Adını Veya Üzerindeki Bluzda Olan Bir Rengi Söylemesini İsteyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.