Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Oyun Grubu Nedir?

Oyun Grubu Nedir?

Oyun Grubu Nedir?

Oyun grubu, çocukların haftanın belirli günlerinde akranlarıyla birlikte olduğu ve 8-10 kişilik gruplardan oluşan ve okul öncesi öğretmenleriyle oyunlar oynadıkları gruplardır. Oyun grubu, bebeğin ya da çocuğun, duyusal, bilişsel, zihinsel ve fiziksel becerilerinin sosyal bir ortamda, materyaller eşliğinde geliştirebileceği, anneli oyun grubu ve başka alternatif seçenekleri olan programlardır.

Bebeklerin veya çocukların evde tek başına ya da büyük biriyle oyun oynaması yerine, kendi yaşıtları ile oyun oynaması onlar için daha faydalı olacaktır. Ayrıca oyun grupları anne ve babaların da çocuklarıyla oynayabilecekleri yeni oyunlar, evde beraber yapabilecekleri yeni etkinlikler öğrenmelerine olanak sağlar. Bu sayede ebeveynler ve çocuklar kaliteli zaman geçirmiş olurlar.

Her çocuk oyun grubuna gitmek zorunda değildir. Ancak imkan dahilinde oyun gruplarına katılan bebeklerde ve çocuklarda destekleyici ve eğitici egzersizlerin ve oyunların gelişimlerine katkısı olduğu söylenebilir.

Anaokulu Etkinlikleri Nelerdir? Okumak İçin Tıklayın.

Oyun Grupları Nasıl Olmalıdır?
Bebekler veya çocuklar arasındaki yaş farkının 10-12 ayı geçmemesi gerekir. Çünkü çocuklar akranlarıyla oynadıkları zaman daha kolay öğrenirler. Oyun gruplarında maksimum 8 -10 çocuğun bulunması gerekir. Oyun grupları haftada bir ya da iki gün olmalıdır. Oyun grubu ortamı ve oyuncaklar, çocukların güvenliğine göre hazırlanmalıdır.

Oyun gruplarındaki içerik, materyaller çocukların yaşlarına uygun olmalıdır. Her bebeğe ve her çocuğa özel hazırlanan oyunları sunmak, çocuğun o oyundan alacağı bilginin ve zevkin kalitesini ve etkisini arttırır. Ayrıca oyuncalar ve materyaller kesinlikle sağlığa uygun ve güvenli olmalıdır. Oyun oynanan ortamda güvenlik tedbirleri en üst seviyede olmalıdır. Oyun grubu süresi çocuğunuzun yaşına göre yükselmelidir. Örneğin 1 yaşında çocuğun 1 saat, 2 yaşında çocuğun 2 saat gibi.

Kreş Nedir? Anaokulu İle Farkları Nelerdir? Okumak İçin Tıklayın.

Oyun Gruplarının Çocuklara Faydaları
Oyun grupları sosyal etkileşim için uygun bir ortam sağlarlar. Motor becerilerine destek olurken aynı zamanda dil gelişimine de büyük katkıları vardır. Oyun grupları sayesinde çocuklar yeni beceriler edinir. Her anne baba çocuklarını bakıcıya emanet etmek istemez bu yüzden oyun grupları bebek ve çocuklar için güvenli-mutlu bir ortam sağlarlar. Çocukların çeşitli gezi ve etkinliklere katılmasını sağlayan bu gruplar sayesinde çocuklar çevresini daha iyi tanır.

Ayrıca ebeveynli oyun grupları ailelerin çocukları ile oyunlar oynamasını, etkinlikler yapmasını sağladığı için aralarındaki bağı daha da kuvvetlendirir. Çalışan anne, babalar çocuklarını bu tarz yerlere götürebilir çünkü evde yeterince deneyim yaşayamayan ve sosyal becerisi desteklenmeyen bebekler veya çocuklar içe kapanık, sessiz ve utangaç olabilirler. Ayrıca anaokuluna başlamadan önce çocuğunuz için okula bir ön hazırlık niteliği taşıyan bu gruplar onların okula alışma sürecine de katkı sağlar. Aileler ise oyun grupları sayesinde diğer ailelerle tanışma, fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakalayarak sosyalleşebilirler.

Okul Öncesi Oyunlarının Faydaları Nelerdir? Okumak İçin Tıklayın.

Son olarak, bebeğiniz veya çocuğunuz için seçeceğiniz oyun grubunu kayıttan önce mutlaka deneyim leyin. Çocuğunuzun yaşına, yeteneklerine uygun oyunlar oynandığından emin olun. Oyunlar oynanamayacak kadar karmaşıksa bu yerden uzak durun. Oyun grubundan sonra size ve çocuğunuza neler kattığına dikkat edin.
Belediye Kreşleri İçin Tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.