Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Oyun Ve Fen Etkinliği Haydi Arılarım Bal Yapmaya

Oyun Ve Fen Etkinliği Haydi Arılarım Bal Yapmaya

Oyun Ve Fen Etkinliği Haydi Arılarım Bal Yapmaya

Okul Öncesi Etkinlikler, Oyun Ve Fen Etkinliği Haydi Arılarım Bal Yapmaya Etkinliği Uygulaması.

Etkinlik Çeşidi: Oyun Ve Fen (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
“Arılar Balı Nasıl Üretir?” Videosu*, Arı Taçları, Altıgen Şeklinde Kesilmiş Fon Kartonundan Petek Gözleri, Fon Kartonundan Hazırlanmış Petekler, Müzik Çalar, Çocuk Etkinlik Kitabı.

Öğrenme Süreci

Çocuklar Gelmeden Önce Sınıfa Ya Da Bahçede Belirlenmiş Bir Alana Öğretmen Tarafından Altıgen Şeklinde Kesilmiş Bal Petekleri Asılarak Ortam Hazırlanır. Bir Duvara Da Büyük Altıgen Şeklinde Bal Petekleri Yapıştırılır. Çocuklar Sınıfa Girdiklerinde Müzik Çalardan Arı Sesi Açılır. Arı Sesi Çocuklarla Birlikte Dinlendikten Sonra, Öğretmen Bu Sesin Hangi Canlıya Ait Olduğunu Çocuklara Sorar. Çocukların “Arı” Cevabını Vermeleri Beklenir. Arıların Bizim İçin Ürettikleri Sağlıklı Besinin Adının Ne Olduğu Çocuklara Sorulur. Öğretmen, Çocuklardan “Bal” Cevabı Gelmezse Onlara İpucu Vererek (Örneğin; Tatlıdır, Akışkandır, Reçele Benzer Vb.) Çocukların Doğru Cevabı Vermelerini Sağlar. Sonra EBA’da Bulunan “Arılar Balı Nasıl Üretir?” Adlı Video Çocuklarla Birlikte İzlenir.

Videoda Neler Gördükleri Hakkında Sohbet Edilir. Sohbet Sırasında “Arılar Ne Yapıyordu? Neden Çiçeklerin Üzerinden Ayrılmıyorlardı? Nektar Denen Tatlı Sularla Neler Yapıyorlardı?” Vb. Gibi Video Hakkında Sorular Sorulabilir. Arıların Bal Yapma Süreci Öğretmen Tarafından Çocuklara “Arılar Çiçeklerin Üzerinde Bulunan Nektar Denen Tatlı Suları Toplarlar. Bu Nektarları Karınlarında Taşıyarak Kovanlarına Getirip Onu Bal Petekleri Haline Dönüştürürler.” Şeklinde Özetlenir.

Daha Sonra Öğretmen Çocuklara “Haydi Hepimiz Arı Olalım. Nektarlarımızı Toplayarak Onları Bal Petekleri Haline Dönüştürelim.” Diyerek Çocuklar İçin Hazırlanan Arı Taçlarını Dağıtır. Müzik Çalardan Arılarla İlgili Bir Müzik Açılır. Öğretmen Çocukları “Arılar Nasıl Ses Çıkarıyordu? Haydi, Hep Birlikte Biz De Arılar Gibi Sesler Çıkaralım.” Şeklinde Yönlendirerek Arı Sesi Çıkarılarak Dans Edilir.

“Haydi, Arılarım Parçalarımızı Toplayıp Peteğimizi Tamamlayalım.” Denir. Sırayla Her Çocuk Hazırlanan Parkurda Yüksek Bir Yere Yapıştırılmış Olan Petek Gözlerini Alır. Belirlenen Çizgi Boyunca Çift Ayakla İleriye Doğru Atlayarak Petek Gözünü Önceden Hazırlanmış Bal Peteğine Yapıştırır. Her Çocuk Kendi Parçasını Yapıştırırken Parça Bütün Vurgusu Yapılır. Kaç Petek Gözü Daha Gelirse Peteğin Tamamlanacağı Üzerinde Konuşulur. Petek Tamamlanınca “Arılarım, Hepinize Çok Teşekkür Ederim. Getirdiğiniz Parça Parça Petek Gözlerinden Bütün Bir Petek Oluşturduk.” Denir Ve Etkinlik Sonlandırılır. (Parkur Görseli Etkinlik Sonunda Yer Almaktadır.)

Haydi Arılarım Bal Yapmaya!
Arılar Petek Yapmak İçin Çalışıyorlar. Kestiğin Petek Gözlerini Buraya Yapıştır.
Oyun Ve Fen Etkinliği Haydi Arılarım Bal Yapmaya

Haydi Arılarım Bal Yapmaya!
Kestiğin Petek Gözlerini Buraya Yapıştır.
Oyun Ve Fen Etkinliği Haydi Arılarım Bal Yapmaya

Oyun Ve Fen Etkinliği Haydi Arılarım Bal Yapmaya

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim
Kazanım 15. Parça-Bütün İlişkisini Kavrar. (Bir Bütünün Parçalarını Söyler. Parçaları Birleştirerek Bütün Elde Eder.)

Dil Gelişimi
Kazanım 1. Sesleri Ayırt Eder. (Verilen Sese Benzer Sesler Çıkarır.)

Kazanım 7. Dinlediklerinin/İzlediklerinin Anlamını Kavrar. (Dinlediklerini/ İzlediklerini Açıklar. Dinledikleri/ İzledikleri Hakkında Yorum Yapar.)

Motor Gelişim
Kazanım 1. Yer Değiştirme Hareketleri Yapar. (Belli Bir Yüksekliğe Zıplar. Belirlenen Noktadan Çift Ayakla İleriye Doğru Atlar.)

Değerlendirme
Etkinlik Sırasında Çocukların Motor Gelişimleri (Belli Bir Yüksekliğe Zıplama Ve Belirlenen Noktadan Çift Ayak İleriye Doğru Atlama Becerileri) Öğretmen Tarafından Geliştirilecek Gözlem Formuna Kayıt Edilir. Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 9-1 Ve 9-2’deki Çalışma Kâğıtları Çocuklara Dağıtılarak, Çocukların Parça Bütün Kavramı İle İlgili Bilgileri Öğretmenleri Tarafından Değerlendirilir. Çalışma Kâğıtları Çocukların Portfolyolarına Eklenebilir. Öğretmen İzledikleri Video İle İlgili Olarak Çocuklara Bal Yapımı İle İlgili Çeşitli Sorular Sorabilir.

Aile Katılımı
• Öğretmen Ailelere Evde Bulunan Blok/ Yapboz Gibi Parçalı Oyuncaklarla Ya Da Meyve/Sebzelerle Çocuklarına Parça Bütün Kavramı Üzerine Çalışmalar Yapmalarını Önerebilir.

• Ailelere Çocuklarıyla Birlikte Bulundukları Yerde Varsa Arıcılık Yapılan Bir Yere Gidilmesi Ve Deneyimlerinin Fotoğraflanması Önerilir. Sonrasında Çocuk Tarafından Bu Deneyim Arkadaşlarına Fotoğraflarla Birlikte Paylaşılabilir.

• Çocuklarına Farklı Taşıt Vb. Sesler Dinletilip Benzer Sesleri Çıkarmaları Önerilebilir.

Öneriler
• Öğretmenin Çocuklar Gelmeden Önce Ortamı Hazırlaması, Arı Taçlarını Yapması Çocukların Sürece Dâhil Olmasını Kolaylaştırması Açısından Önerilir.

• Çocuklarla Birlikte Arılarla Kendilerini Özdeşleştirecek Materyaller Sınıf İçinde Hazırlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.