Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Oyun Ve Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Zarfın İçindekini Bil

Oyun Ve Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Zarfın İçindekini Bil

Oyun Ve Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Zarfın İçindekini Bil

Okul Öncesi Etkinlikler, Oyun Ve Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Zarfın İçindekini Bil Etkinliği.

Etkinlik Çeşidi: Oyun Ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Dil Çubuğuna Kırmızı Kartondan Kesilerek Yapıştırılmış Büyük Bir Soru İşareti, Hayvan (Kelebek, At, Maymun, Penguen, Karınca) Görselleri (Ek 3), Renkli Zarflar (Kırmızı- Turuncu-Mavi-Yeşil Ve Mor).

Sözcük Ve Kavramlar
Renk: Kırmızı, Turuncu, Yeşil, Mavi, Mor

Öğrenme Süreci
Öğretmen Sınıfa Kelebek, At, Maymun, Penguen Ve Karınca Vb. Hayvan Görsellerini Getirir (Ek 3). Güne Başlama Zamanında Hayvan Görselleri Çocuklara Tanıtılarak Bu Hayvanların Özellikleri Hakkında Konuşulur. Ardından Bu Hayvan Görselleri Çocuklarla Birlikte Beş Farklı Renkte Zarfın (Turuncu-Kırmızı-Mavi-Yeşil-Mor) İçerisine Hangi Hayvan Görselini Hangi Renk Zarfa Konulduğu İfade Edilerek Yerleştirilir.

Zarflar Sınıftaki Panoya Takılır.
Hareketli Bir Müzik Eşliğinde Çocuklar Dans Ederler. Müzik Durdurulduğunda Öğretmen Eline Aldığı Dil Çubuğuna Yapıştırılmış Soru İşaretini Kaldırır Ve Bir Zarfın Rengini Söyleyerek, İçinde Hangi Hayvanın Olduğunu Çocuklara Sorar. Örneğin; “Kırmızı Zarfta Hangi Hayvan Görseli Vardı?” Diye Sorar Ve Çocukların Hatırlamalarını Bekler. Zarfı Panodan Alır Ve Açarak İçinde Hangi Hayvan Görselinin Olduğuna Bakılır. Diğer Zarflar İçin De Sorular Tekrar Edilir.

Öğretmen Çocukları Masalara Alır, Her Çocuğa Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 6’yı Ve Boya Kalemlerini Dağıtır. Verilen Yönergeye Göre Çocuklar Çalışma Sayfasını Tamamlarlar. Tüm Çocuklar Etkinliği Tamamladıklarında Öğretmen Çalışma Sayfasını Değerlendirmek Amacıyla Toplar.

Öğretmen Gönüllü Bir Çocuk İle Diğer Çocuklar Görmeden İstediği Bir Hayvan Görselini İstediği Renkteki Bir Zarfın İçine Yerleştirir.

Sınıftaki Diğer Çocuklar Sırayla Ellerine Soru İşareti Yapıştırılmış Dil Çubuğunu Alarak Çocuğa Sırayla Soru Sorar. Hangi Zarfın İçinde Hangi Hayvan Görseli Olduğunu Tahmin Etmeye Çalışırlar. Çocuk Da Hangi Zarfın İçinde Hangi Hayvan Görselinin Olduğunu Arkadaşlarının Sorularına Verdiği Yanıtlarla Bulmalarını Sağlar.

Zarfın İçindekini Bil
Aşağıda 5 Farklı Renkte (Kırmızı, Yeşil, Mavi, Turuncu, Mor) Zarf Ve 5 Farklı Hayvan (At, Karınca, Kelebek, Maymun, Penguen) Var. Bu Beş Hayvan Farklı Farklı Zarfların İçine Saklanmışlar. Haydi Onları Bulalım Ve Çizgi İle Birleştirelim.
Oyun Ve Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Zarfın İçindekini Bil

Değerlendirme
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 6’daki Zarflar Ve Hayvan Görselleri Kullanılarak Çocukların Algıladıklarını Hatırlama Becerisi Değerlendirilir. Bu Çalışma Sayfası Çocukların Portfolyolarına Eklenebilir.
Öğretmen Çocukların Zarfın İçindeki Hayvan Görselini Ve Hangi Renk Zarfa Konulduğunu Belirlemek İçin Çocukların Sorduğu Soruları Hazırlamış Olduğu Gözlem Formuna Kaydedebilir Ya Da Kendine Daha Sonra Çocukların Gözlem Formlarına Kaydetmek Üzere Anekdot Kayıtlar Alabilir.

Etkinlik Sürecinde Çocukların Hatırlamalarına İlişkin Aşağıdaki Sorular Sorulabilir.
• Hangi Renkte Zarflar Kullandık
• Oyunda En Eğlendiğin Bölüm Neresiydi?
• Oyunumuzda En Çok Beğendiğin Hayvan Hangisi İse Bize Onun Özelliklerini Söyler Misin?
• At Nasıl Bir Hayvandır? Anlatır Mısın? (Diğer Hayvanların Özellikleri De Tekrar Sorulabilir.)
• Sence Bu Oyunda Olmayan, Hangi Hayvan Resmini Oyunumuza Ekleyelim?

Aile Katılımı
Öğretmen Ailelere Zarfları Ya Da Başka Materyalleri Kullanarak Çocuklarının Hatırlama Ve Akılda Tutma Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Oyunlar Oynamalarını Önerebilir.

Öneriler
Bu Etkinlikte, Öğretmen Çocuklara Soru Sorma Sürecinde Model Olmalı, Onların Tahmin Etmelerini Kolaylaştıracak Sorular Sormalarına Rehberlik Etmelidir.

Çok Kalabalık Sınıflarda Soru Sorma Sürecini Hızlandırmak İçin Birden Çok Soru Sorma Çubuğu Hazırlanabilir.

Çocuklar Zarfların İçindekileri Tahmin Etmekte Zorlanırlarsa Öğretmen Tarafından Çocuklara İpuçları Sunulabilir.

Zarflar Açılırken Öğretmen İçinden Hangi Hayvan Görselinin Çıkacağını Merak Etmeleri İçin Oyuna Eğlence Ve Mizah Katarak Çocukların Sürece Dâhil Olmalarını Sağlayabilir.

Gün İçerisinde Farklı Zamanlarda “Zarfın İçindekini Bil” Oyunu Görseller Ve Zarflar Değiştirilerek Oynanabilir.

Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Zarf- Hayvan Eşleştirmelerinden Öğrenme Sürecinde Kullanılmayanların Etiket, Vb. İle Kapatılması Önerilir.

Kazanımlar
Bilişsel Gelişim

Kazanım 2. Nesne/Durum/Olayla İlgili Tahminde Bulunur. (Nesne/Durum/ Olayla İlgili Tahminini Söyler. Gerçek Durumu İnceler. Tahmini İle Gerçek Durumu Karşılaştırır.)

Kazanım 3. Algıladıklarını Hatırlar. (Nesne/Durum/Olayı Bir Süre Sonra Yeniden Söyler.)

Dil Gelişimi
Kazanım 3. Söz Dizimi Kurallarına Göre Cümle Kurar. (Soru Cümlesi Kurar.)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.