Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Sanat Ve Drama Etkinliği Meyvelerim Pazarda

Sanat Ve Drama Etkinliği Meyvelerim Pazarda

Sanat Ve Drama Etkinliği Meyvelerim Pazarda

Okul Öncesi Etkinlikleri, Sanat Ve Drama Etkinliği Meyvelerim Pazarda Etkinliği Uygulaması.

Etkinlik Çeşidi: Sanat Ve Drama (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Gazete Kâğıtları, Kırmızı, Sarı, Turuncu Renklerde Krepon Kâğıtları, Yapıştırıcı, Mavi Fon Kartonu Ve Artık Malzemeler, Plastik Meyve Kasası, Renkli Bileklikler, Renkli Elektrik Bandı/Tebeşir, Çocuk Etkinlik Kitabı

Sözcük Ve Kavramlar
Pazar, Kasa, Müşteri, Satıcı
Renk: Kırmızı, Sarı, Turuncu.

Öğrenme Süreci
Öğretmen Sınıfın Ortasına İçinde Kırmızı, Sarı, Turuncu Kâğıtlardan Yapılmış Bileklikler Bulunan Bir Meyve Kasası Koyar. Çocuklardan İstedikleri Renk Bir Tane Bileklik Alıp Takmaları İstenir. Çocuklara, “Çocuklar, Bugün Pazara Meyveleri Götürmek İçin Biz Görevlendirildik. Bu Kasaya Meyvelerimizi Doldurup Pazara Götüreceğiz. Ama Önce Meyvelerimizi Yapmamız, Sonra Onları Toplayıp Kasalara Yerleştirmemiz Ve Pazara Götürmemiz Gerek. Haydi, Önce Meyvelerimizi Yapalım.” Diyerek Etkinliğin Kısa Bir Açıklamasını Yapar. Öğretmen Gerekirse Pazar Sözcüğünü Çocuklara Tanımlar.

Çocuklardan Bileklerinin Renginde Bir Meyve Yapmaları İstenir. Bu Sırada, Masalara Gazete Kâğıtları, Kırmızı, Sarı, Turuncu Renklerde Krepon Kâğıtları, Yapıştırıcı, Mavi Fon Kartonu Ve Artık Malzemeler Koyar. Çocuklar Gazete Kâğıtlarını Buruşturarak Onları Krepon Kâğıtlarıyla Sararak Meyvelerini Yaparlar. Meyvelerin Yapraklarını Da Yaparak İstediği Gibi Meyvelerini Hazırlar. Tüm Hazırlanan Meyveler Plastik Kasalara Yerleştirilir.

Isınma: Öğretmen, Daha Önceden Koridora Renkli Elektrik Bantlarıyla Zik Zaklı Yol Hazırlamıştır. Çocukları Koridora Çıkarır Ve “Meyveleri Pazara Götürmeden Önce Vücudumuzu Isındırmamız Gerek.” Der Ve Çocuklara Yönergeler Vererek Isınma Hareketleri Yaptırır. Hazırlanan Parkurda Nasıl İlerleyecekleri Çocuklara Açıklanır.

Parkurun İlk Bölümünde Renkli Elektrik Bantlarıyla Çizdiği Zik Zaklı Yolda Çocukların Dengeli Bir Şekilde Yürümelerini İster. Yolun Üstünde Krepon Kâğıtlarından Çocuklar Tarafından Hazırlanmış Üç Renkte Çok Sayıda Meyve Bulunmaktadır. Kırmızı (Kiraz, Çilek, Karpuz), Sarı (Muz, Ayva, Armut) Ve Turuncu (Portakal, Mandalina, Kayısı) Renkteki Meyveleri Bilekliklerindeki Renkle Aynı Olanları Toplayarak İlerlerler. Parkurun Son Bölümünde De Yine Elektrik Bantlarıyla/ Tebeşirle Yere Çizilmiş Olan Çember Etrafında Büyük Adımlarla Yürümeleri İstenir. Parkuru Bitiren Çocuk Meyveleri Öğretmenin Yanındaki Uygun Renkteki (Kırmızı, Sarı Ve Turuncu Renkler Yapıştırılmış Olan) Kasaya Koyar. Öğretmen Artık Meyvelerin Pazara Götürülmek İçin Hazır Olduğunu Söyler.

Canlandırma: Öğretmen Çocuklara “Evet, Meyvelerimizi Topladık Ve Pazara Geldik. Haydi, Artık Onları Satalım.” der Ve Çocukların İstekleri Doğrultusunda Üç Çocuğu Satıcı Yapar, Diğerleri Müşteri Olur Ve Meyve Satma Oyunu Oynanır. Çocukların İsteklerine Göre Rolleri Değiştirilerek Oyuna Devam Edilir.

Değerlendirme: Çemberde Oturulur. Çocuklarla Satıcı Olma Ya Da Müşteri Olma Deneyimleri Üzerinde Tartışılır.

Meyvelerim Pazarda
Aşağıdaki Kasaların İçine Kasanın Üzerindeki Meyvelerden Çiz.

Sanat Ve Drama Etkinliği Meyvelerim Pazarda

Sanat Ve Drama Etkinliği Meyvelerim Pazarda

Kazanımlar

Bilişsel Gelişim
Kazanım 6. Nesne Veya Varlıkları Özelliklerine Göre Eşleştirir. (Nesne/Varlıkları Rengine Göre Ayırt Eder, Eşleştirir.)
Kazanım 7. Nesne Veya Varlıkları Özelliklerine Göre Gruplar. (Nesne/Varlıkları Renklerine Göre Gruplar)

Motor Gelişimi
Kazanım 2. Denge Hareketleri Yapar. (Çizgi Üzerinde Yönergeler Doğrultusunda Yürür.)

Değerlendirme
Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 11, Çocuklara Verilerek Çocukların Renklere Göre Eşleştirme Yapma Becerisi Değerlendirilir.
Öğretmenler Tarafından Hazırlanan Gözlem Formlarına Çocukların Denge İle İlgili Becerileri Kaydedilip Portfolyalarına Eklenebilir.

Aile Katılımı
Öğretmen Ailelere Çocuklarıyla Birlikte Pazara Gidip Meyve Almalarını, Alınan Ya Da Evde Bulunan Kırmızı, Sarı Ve Turuncu Meyvelerle Meyve Salatası Yapmalarını Önerebilir.

Öneriler
• Öğrenme Sürecinde Öğretmen, Çocukların Bilekliklerindeki Renk Ve Sayıda Doğru Meyveyi Almaları Konusunda Rehberlik Etmeli Ve Zorlanan Çocuklara Yardımcı Olmalıdır.
• Okulda Denge Tahtası Varsa, Parkura Denge Tahtası Da Eklenebilir.
• Kasa Seçiminde Güvenlik Tedbirlerinin Göz Önünde Bulundurulması Önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.