Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri Anaokulu Yarışmaları

Türkçe Hareket Ve Sanat Etkinliği Kardan Adam Yapalım

Türkçe Hareket Ve Sanat Etkinliği Kardan Adam Yapalım

Türkçe Hareket Ve Sanat Etkinliği Kardan Adam Yapalım

Okul Öncesi Etkinlikler, Türkçe Hareket Ve Sanat Etkinliği Kardan Adam Yapalım Etkinliği Uygulamalı Örneği.

Etkinlik Çeşidi: Türkçe, Hareket Ve Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Materyaller
Kar İle İlgili Bir Öykü Kitabı, Renkli Elektrik Bantları, Çocuk Sayısı Kadar Dil Çubuğu, Büyük-Küçük Daireler Çizilmiş Kartonlar, Makas, Yapıştırıcı, Atık Malzemeler

Sözcük Ve Kavramlar
Kızak, Kar Tanesi
Boyut: Büyük-Küçük.

Öğrenme Süreci
Öğretmen Çember Saatinde Kar Hakkında Çocuklara Sorular Sorar. Örneğin Kar Yağdığında Havanın Nasıl Olduğu, Kar Tanelerinin Neye Benzediği, Kızak Kayıp Kaymadıkları, Dışarı Çıkarken Neler Giymemiz Gerektiği Vb. Gerekirse Öğretmen Tarafından Kızak Ve Kar Tanesi Sözcükleri Tanımlanabilir. Çocuklara Daha Önce Kardan Adam Yapıp Yapmadıkları Sorularak Kar İle İlgili Bir Öykü Kitabı Etkileşimli Kitap Okuma Tekniğiyle Okunur.

Öğretmen Şimdi Çocuklara Kardan Adam Kuklası Yapacaklarını Söyler. Öğretmen “Kardan Adam Kuklaları Yapmak İçin Bize Gereken Parçaları Önce Toplamamız Gerekiyor Bunun İçin Koridora Çıkmalıyız” Der. Öğretmenin Daha Önceden Koridorda Hazırlamış Olduğu Parkurda İlerleyerek Çocukların Parçaları Biriktirmeleri Sağlanır. Önce Çocuklardan, Yere Renkli Elektrik Bantlarıyla Çizilmiş Daireler Üzerinde Çift Ayak Sıçrayarak İlerlemeleri İstenir. Bu Kısmı Bitiren Çocuklara Kutudan Küçük Daire Çizilmiş Kartonlar Verilir. Daha Sonra Yere “S” Şeklinde Renkli Elektrik Bandıyla Çizilen Yolda Parmak Ucunda İlerlemeleri Ve Yolun Sonundaki Kutudan Büyük Daire Çizilmiş Kartonları Almaları Sağlanır. Son Olarak Önceden Hazırlanan 3 Metrelik Tünelden Sürünerek Geçmeleri Ve Tünelin Sonundaki Çubuklardan (Dil Çubuğu) Birer Tane Almaları İstenir. Tüm Çocuklar Malzemelerini Topladıktan Sonra Öğretmen, “Haydi Çocuklar Şimdi Sınıfımıza Dönelim Ve Kardan Adam Kuklalarımızı Yapalım” Der.

Çocuklar Masalara Geçerler, Makaslar, Yapıştırıcılar Ve Atık Malzemeler Dağıtılarak Daha Önceden Çizilmiş Olan Daireleri Kesmeleri İstenir. Dairelerden Küçük Olan Üstte, Büyük Olan Altta Olacak Şekilde Çubukların Üstüne Yapıştırılır Ve Çocuklar Kuklalarını Artık Malzemelerle İstedikleri Gibi Süsler Ve Boyarlar.

Ortaya Çıkan Ürünler Sınıfın Panosunda Sergilenir.

Kardan Adam Yapalım
Daireleri Kes. Kesilen Daireleri Büyükten Küçüğe Doğru İç İçe Yapıştır. En Büyük Daire En Altta En Küçük Daire En Üstte Olsun.
Türkçe Hareket Ve Sanat Etkinliği Kardan Adam Yapalım
Kazanımlar
Bilişsel Gelişim

Kazanım 8. Nesne Veya Varlıkların Özelliklerini Karşılaştırır. (Nesne/Varlıkların Büyüklüğünü Ayırt Eder, Karşılaştırır.)

Motor Gelişim

Kazanım 1. Yer Değiştirme Hareketleri Yapar. (Yönergeler Doğrultusunda Yürür. Çift Ayak Sıçrayarak Belirli Mesafe İlerler. Belirli Bir Mesafeyi Sürünerek Gider.)

Kazanım 4. Küçük Kas Kullanımı Gerektiren Hareketleri Yapar. (Malzemeleri Keser, Yapıştırır.)

Değerlendirme
Etkinlik Sırasında Çocukların Bilişsel Ve Motor Gelişimi Gözlemlenerek Bu Gözlemler Öğretmen Tarafından Geliştirilen Gözlem Formuna Kayıt Edilir.

Çocuk Etkinlik Kitabı’nda Yer Alan Etkinlik 25’deki Çalışma Kâğıdı Çocuklara Dağıtılarak, Çocukların Büyükten Küçüğe Daireleri Sıralama Becerileri Değerlendirilir.
Etkinlik Sonunda Çocuklara Aşağıdaki Değerlendirme Soruları Yöneltilir:
• Kardan Adam Kuklası Yapmak İçin Neler Kullandık?
• Parkurda Hangi Bölümlerden Geçerek Bu Malzemelere Ulaştık?

Aile Katılımı
Öğretmen Tarafından Ailelere Ev Ortamında Hazırlanan Parkurda Yer Değiştirme (Sürünme, Zıplama Vb.) İle İlgili Hareketleri Yapmaları Önerilebilir.
Ebeveyn Ve Çocuğun Kışlık Giysilerini Boyutları Dikkate Alarak Karşılaştırmaları Önerilebilir.

Öneriler
Öğretmen Etkinlik Süresince Kar Le İlgili Bir Şarkı Çalabilir, Çocukların Arasında Dolaşırken Bu Şarkının Sözlerini Mırıldanıp Çocukların da Katılmalarını Sağlayabilir.

Kar yada Kardan Adamla İlgili Tekerlemeler, Parmak Oyunları İle Etkinlik Desteklenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.